Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

RÜYALAR KABUSUNUZ OLMASIN

Rüyalar Kabusunuz Olmasın
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
04.04.2011 - 12:40 | Son Güncelleme:

Hamilelikte görülen bazı rüyalar sizi korkutabilir.

Hamileliğinizde gördüğünüz kabuslar, sizi zaman zaman ürkütüp, korkutabilir. Hatta uyandığınızda bile gördüğünüz rüyanın bir süre etkisinde kalabilirsiniz. Tedirgin olmamanın yollarını gelin Psikiyatrist Doç. Dr. Ece Orhon’dan öğrenelim.

Rüya, görülmesi gerekli fakat çok azının hatırlanması tercih edilen bir psikofizyolojik olaydır. Rüyaların tamamına yakını derin veya yüzeye yakın bilinçaltından, çok az bir kısmı da bedensel etkenlerden kaynaklanırlar.

Bazen de bu bedensel kaynaklı unsurlar, süregelen rüyanın içine parazit olarak girerler veya seyrini değiştirirler. Rüya materyali genellikle bilinçaltına bastırılmış istekler, duygular, sıkıntılar, korkular ve yasaklardır. Doğal olarak kişinin özgeçmişi veya halen içinde bulunduğu psikososyal ortam, sağlık, ekonomi gibi faktörlerin, rüyanın oluşumu üzerindeki etkileri tartışılmaz derecede açıktır.

Gebelikle birlikte östrojen/ progesteron hormonlarının yükselmesi uyku ve rüya süresini uzatır diyenler vardır. Uzun uyku/ uzun rüya varsayımı mantıklı olabilir. Bununla beraber, uyku laboratuarlılarında gebe deneklerde rüya uzaması kesin olarak kanıtlanmamıştır fakat rüyaların devamlılığının gebeler de sıklıkla bozulduğu kaydedilmiştir. Gebeliğin ikinci trimesterinden itibaren normal fizyolojik gelişmelerle birlikte onların getirdikleri bir takım sıkıntılar da baş gösterir.

Çok kan pompalanması daha çok idrara, uterus'un idrar kesesine baskısı daha sık idrara sebep olur. Diyafram kalbi, akciğerleri yukarıya iteler, kalp hızı artar, nefes daralır. Sırt, bel ağrılarına, bacak kramplarına mide deki bezdirici reflü de eklenir. Tüm bu tatsız uyaranlar anne adayını sadece uyandırmakla kalmamakta, görülmekte olan rüyanın içeriğini de değiştirmekte ve bazen rüyayı kabusa dönüştürebilmektedir.

Kaliteli Bir Uyku için…

Akşam belli bir saatten sonra su içmeme

Bol oksijenli yatak odası

Gevşeme hareketleri işe yarayacaktır. 

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 04.04.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

hamilelikte bilinç altında kalan cogu sey rüyalarıma yansıyodu.

bende hamile iken çok rüya görüyordum öyle kötü rüyalar değildi. bir tanesini hiç unutmam 4 gece arka arkaya havada uçuşan urfa kebap gördüm:-)

04.04.2011 13:35:38 hanife şahin

Aşerme olmuş seninki sankim.

hemde ne aşerme insan koskoca 9 ay sadece bunu mu aşerir.:-) eşime diyorum 2. hamileliğimde canım istemese bile seni yollıcam bi şeyler al diye:-))

04.04.2011 14:05:53 hanife şahin
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER