Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

RAHİM İÇİNDEKİ POLİPLER HAMİLELİĞE ENGEL OLUR MU?

Rahim içindeki polipler hamileliğe engel olur mu?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

Poliplerin iyi huylu oluşumlar olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, polipler hakkında merak edilenleri anlatıyor.

Polipler; vücutta birçok organda oluşabilen, boyutları genellikle birkaç mm ile birkaç cm arasında değişen iyi huylu oluşumlardır. Rahim içerisinde oluşan poliplere “endometriyal polip” adı verilir. Her hastanın merak edebileceği gibi endometriyal polipi olan hastalar da bu hastalığın doğurabileceği sonuçları merak ediyor. Bazı endometriyal polipler kısırlığa neden olabiliyorken bazıları ise gebeliği hiç etkilememektedir. Endometriyal poliplerin neden kısırlığa sebep olduğu  tam olarak bilinmiyor. Küçük endometriyal kistler gebeliğe engel olmazlar. Küçük endometriyal kistler 2 cm'den küçük poliplerdir. Bu polipler hem kısırlığa hem de düşüğe neden olmazlar. İyi huylu poliplerdir. Bundan dolayı gebelik öncesinde çıkartılması şart değildir.

Fakat tüp bebek uygulaması yapılacak ise bu kistlerin histerektomi yöntemi ile  çıkartılması gerekmektedir. Büyük endometriyal kistler gebeliğe engel olabilirler. Büyük endometriyal kistler 4-5 cm’dir. Rahim içinde enfeksiyona neden olurlar. Bu enfeksiyonlar ise gebelik materyallerine engel olabilir ve gebelik şansını azaltabilir. Gebelik oluşsa bile, gebelik oluştuktan sonra düşüğe neden olabilirler. Bu kistlerin ameliyatla çıkartılması gerekmektedir. Bu gibi kistlerinizin ve gebe kalmanıza engel olacak hastalıkların varlığını, gebeliğe düşünmeye karar verdiğinizde gittiğiniz doktor kontrolünde öğrenebilirsiniz. Kistinizin ölçüsü belli olduktan sonra doktorunuza bu konuyu mutlaka danışınız. Toparlayacak olursak rahim içindeki poliplerdir gebeliğe engel olup olmadığı merak konusudur. Polip oluşumları kötü huylu değildir. Polipler iyi huyludurlar. Her organda ve yapıda polip oluşabilir. 

Poliplerin gebeliğe engel olup olmadığı büyüklükleriyle alakalıdır. Küçük endometriyal polipler gebe kalmaya engel olmazlar. Büyük polipler ise gebe kalmaya engel olurlar. Küçük endometriyal kistler 2 cm'den küçük poliplerdir. Bu polipler ne düşüğe ne de gebe kalmaya neden olurlar. Bu küçük endometriyal poliplerin gebelik öncesi çıkartılmasına gerek yoktur. Fakat tüp bebek yöntemiyle gebe kalınacaksa bu poliplerin histereskopi yöntemi ile çıkartılması gerekir. Büyük endometriyal polipler ise gebeliğe engel olurlar. Bu poliplerin büyüklüğü ise 4-5 cm’dir. Bu poliplerin zararları vardır. Rahim içinde enfeksiyona sebep olurlar. Gebeliğin olmasına engel olurlar. Gebelik olsa bile tutunmayı engelleyerek düşüğe neden olur. Bu kistlerin gebelikten önce ameliyatla çıkartılması gerekir. Bunun için gebe kalmaya karar verdiğiniz zaman bir doktor kontrolünden geçmeniz gerekiyor.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 19.03.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >