Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MİDE BULANTINIZI ENGELLEYEBİLİRSİNİZ

Mide Bulantınızı Engelleyebilirsiniz
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
19.11.2010 - 12:00 | Son Güncelleme:

Hamilelerin %70’ini etkileyen bulantı ve kusmanın gerçek sebebi ne?

Hamileliğin erken döneminde görülen ve gebelerin %70’ini etkileyen bulantı ve kusmanın gerçek sebebi ne?

Gebelikte mide ve barsak sistemindeki değişiklikler, midenin gebelik hormonlarının etkisiyle geç boşalması da bulantı ve kusmada rol oynar. Ayrıca duygusal stres ve yorgunluk, bulantı ve kusmayı artırabilir.

Genellikle bulantı, 4-8. gebelik haftasında başlar, 14-16. haftada azalır. Bazı kadınlarda bulantı ve kusma 3. aydan sonra da başlayabilir ya da bu şikayet tüm gebelik süresince devam edebilir. İlk gebeliklerde, genç kadınlarda ve ikiz gebeliklerde bulantı daha şiddetli geçebilir.

Önlemek için Neler Yapılabilir?

Yeme alışkanlıklarınızı değiştirin. Gün içinde daha sık ve küçük öğünler şeklinde yemek yemek, yemekler sırasında az sıvı almak bulantıyı azaltabilir. Bunları yapmanın amacı mideyi tamamen boş veya tamamen dolu tutmaktan kaçınmaktır.

Bulantınızı hafifletmek için doktorunuza danışmadan ilaç almayın. Kuru, katı, yağsız ve baharatsız yemek seçimine özen gösterin. B6 vitamini bulantının giderilmesinde yardımcı olur.

Sabah yataktan ilk kalktığınızda hızla doğrulmayın. Yatağınızın başucunda galeta, tuzlu kraker gibi kuru gıdalar bulundurun. Yataktan kalkmadan evvel 1-2 kraker atıştırıp sonra yataktan yavaşça kalkın.

Mümkün olduğunca hoş olmayan kötü kokulardan, ağır yemek kokularından ve ağır esanslı parfümlerden uzak durun.

Op. Dr. Yeşim Yerçok
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 19.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

Gün icinde sayili saatlerde bulantim olmuyor, yoksa hep bulantili geciyor günüm. Sabahlari cok kötü! Dogru dürüst bir$eyler yiyemiyorum icemiyorum. Cok zor bir durum. ilk hamileligim ve $imdiye kadar bayagi bi zor geciyor, in$ALLAH bundan sonra daha iyi olur. ALLAH kolayliklar versin...

benim bulantılarım gün boyu sürüyorbazen24 saat yemek yiyemiyorum ve kendimi çok halsiz ve yorgun hissediyorum

26.11.2011 12:02:23 arzu akdoğan
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER