Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

LEKELENME ŞEKLİNDEKİ KANAMALAR RİSKLİ MİDİR?

Lekelenme şeklindeki kanamalar riskli midir?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

Gebelikte görülen kanamaların ciddiye alınması gerektiğini söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu kanamaların sebeplerinin mutlaka araştırılması gerektiğini vurguluyor.

Gebelikte olan bir damla kanama bile incelenmesi gereken bir durumdur. Bu durum anne adaylarının da korkmasına sebep olur. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında doktorunuza danışmanız gerekir. Kanamaların sebepleri mutlaka araştırılmalıdır. Kanamanın bir sebebi var ise ultrasonografi ve bazı tetkikler bu sebebi ortaya çıkartacaktır. Gerekirse doktorunuz vajinal muayene de yapabilir, bunun gebeliğe bir zararı yoktur. Vajinal muayenenin düşük yapma gibi bir riski yoktur. Gelen kanamaların hiçbir sebebi de olmayabilir ya da çok ciddi problemlerin belirtisi de olabilir.

HAMİLELİKTE HANGİ KANAMALAR NORMAL KABUL EDİLİR?

Kanama, gebeliğin ilk 3 ayında ise çok korkulması gereken kanamalar değildir çünkü embriyo rahime tutunurken kanama gerçekleştirir. Bu tür kanamaların da iyi değerlendirilmesi gerekir. Eğer kanamaların sonunda kramp, ağrı gibi başka belirtiler de varsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Kanamaların birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları; tutunma kanamaları, rahim ağzındaki değişiklikler, düşük, dış gebelik, gebeliğe bağlı olmayan nedenlerle kanama olabilir.

GEBELİĞİN İLK 3 AYINDA SIK RASTLANIYOR

Doktorunuza gelen kanamalar hakkında haber vermeli ve muayene olmalısınız. Kanamanın sebebini öğrenmek için ultrason ve bazı tetkikler yapılacaktır. Kanamanın sebebi varsa bu yapılan testlerde ortaya çıkacaktır. Eğer doktorunuz gerek görürse vajinal muayene de yapabilir. Bunun da bir zararı yoktur. Bu kanamalar özellikle ilk 3 ayda olur. İlk 3 ayda olan kanamalar embriyonun rahime tutunması ile olan kanamalardır. Bu kanamalardan çok korkmayın. Ama yine de belirttiğim gibi az bir kanama bile görmüş olsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 28.02.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinsel problemlerinden utanıyorlaryeniMutlu Aile Mutlu ÇocuklarObengül Ejder

Cinsel problemlerinden utanıyorlar

Cinsel işlev bozuklukları çiftlerin çözmekte zorlandığı en önemli sorunların başında geliyor.Devamı >
Göbekleri nasıl eriteceğiz?Doğanın Şifalı EliEnder Saraç

Göbekleri nasıl eriteceğiz?

Karın bölgesindeki yağlar eritilmesi en zor yağlardır ve bu yüzden düzenli spor yapılması gerekmektedir. Spor salonlarına giderek bu konuda yardım alabilirsiz. Böyle bir imkanınız soz konusu değilse eğer, doğru egzersiz hareketleri öğrenerek belirli aralıDevamı >
Gerçek mutluluk sizin içinizde saklıYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Gerçek mutluluk sizin içinizde saklı

Hiç düşündünüz mü neden maddi manevi tüm isteklerine sahip olduğu halde mutsuz olan bir sürü insan var. Devamı >
Ailelere ve sınava girecek gençlere TEOG öncesi önerilerCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Ailelere ve sınava girecek gençlere TEOG öncesi öneriler

Her fırsatta bu sınavda ne olursa olsun onu sevdiğinizi söyleyin.Devamı >