Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLEYKEN BOTOKS UYGULANABİLİR Mİ?

Hamileyken botoks uygulanabilir mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.01.2019 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yüz ve boyun başta olmak üzere vücuttaki seğirme ve atmalar, diş sıkma ve gıcırdatmanın botoksla tedavisi son yıllarda sıkça kullanılan yöntemlerden. Peki tikler neden olur?

TİKLERİN SEBEPLERİ NELERDİR?

Yüzdeki tik ve seğirmelerin farklı sebepleri olabilir. Hemifasial spazm ismiyle bilinen beynin arkasındaki atar damarın yüz sinirine baskı yapması nedeniyle olabileceği gibi, blefarospazm diye bilinen kronik göz zarı iltihabı- göz kuruluğu durumu da göz kırpma ihtiyacını artırarak otomatik davranış haline getirebilir.

NASIL UYGULANIR?

Botoks çok düşük dozda ilaç olarak kullanıldığında istemli hareketlere engel olmazken istem dışı hareketleri ortadan kaldırabiliyor. Etkisi de uygulamadan 3 gün sonra ortaya çıkarken, ortalama 3 aya kadar devam edebiliyor. Yapılan işlem sonrası tedavi başarılı olursa 3 ayda bir yenilenmesinde bir zarar görülmez.

SEĞİRMELER VÜCUDUMUZDA BAŞKA NERELERDE GÖRÜLÜR?

Seğirme ve kasılmalar yalnızca yüzde görülmez, boyun bölgesinde, parmaklarda da görülebilir. Mesleki sebeplerden dolayı el, ağız ve yüz gibi bölgelerde kasılmaların görülmesi normaldir. Bu gibi durumlarda da botoks ile çözüme ulaşılabilir.

BOTOKS PSİKOLOJİK DESTEK SAĞLAR

Tik ve seğirmeler kişilerde psikolojik huzursuzluk yaratır. Yüzde kasılması olanlarda mahcubiyet, kendini kötü hissetme gibi rahatsız edici sorunlar görülmesi olasıdır. İşte bu durumda botoks tedavisi ile psikolojik sorunları ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.

HAMİLEYKEN BOTOKS UYGULANABİLİR Mİ?

Botoksun bilinen bir yan etkisi olmamakla birlikte hamilelik döneminde değişen hormonlar vücudun farklı tepkiler vermesine neden olabilir. Ayrıca ihtimal küçük olmakla birlikte alerjik riskler nedeniyle anne karnındaki fetüste olumsuz etki yaşanabilir. Botulinum toksin, kaslar ve sinir hücreleri arasındaki sinyal alışverişini geçici bir süreliğine durdurur. Bu yüzden uygulanan kaslarda kasılma işlemi oluşmaz.

Doktorunuza sormadan topikal kremler dahi olsa kullanmamanız faydanıza olacaktır.
 

Yayın tarihi: 14.01.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.