Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLEYKEN ADET OLUNUR MU?

Hamileyken Adet Olunur mu?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
23.11.2010 - 14:30 | Son Güncelleme:

Her ay düzenli adet kanaması olduğu halde hamile kalmak bir mucize mi?

Her ay düzenli adet kanaması olduğu halde hamile kaldığını öğrenen kişiler birer mucizeye mi tanık oluyorlar yoksa bu tıbben mümkün mü? Hamilelikte regl olunması konusunda Op. Dr. Haydar Ulusoy, halk arasındaki hurafeleri aydınlatacak bilgiler sunuyor.

Hamile kadınların adet görmemesi gerektiğini söyleyene Ulusoy, kanama olması durumunu şöyle açıklıyor:

“Hastaların adetle en sık karıştırdıkları durum, döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesi esnasında oluşan ve adet zamanına yakın görülen lekelenme tarzı kanamalardır.

Hamile kadınların yaklaşık %20 de gebeliğin ilk 3 ayı içinde kanama olabilir. Bu kanamalar bir düşük tehlikesi, anne karnında bebeğin kalp atışlarının durması (Bebegin ölmesi) veya dış gebelik olup olmadığı açısından çok önemlidir. Kanama ayrıca rahim ve rahim ağzı iltihaplarına, rahim ağzı yaralarına, mol gebeliğe (Üzüm gebeliği) vb. diğer sebeplere bağlı olabilir.

Hamile olup da adet kanaması olan hastalar, mutlaka kanamayı ciddiye alıp doktora başvurmalıdırlar. Üzerine adet görüyorum diye olayı geçiştirmeleri ciddi problemlere neden olabilir.” 

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 23.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.