Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HAMİLELİKTE MİGREN VE BAŞ AĞRILARI İÇİN ÖNERİLER

BİTKİ ÇAYLARI HEM BEBEĞİNİZE HEM SİZE ZARAR VEREBİLİR!

Hamilelikte migren ve baş ağrıları için öneriler
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Emel Gökmen’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

Migren tedavisinde bitki çaylarına dikkat edilmesi gerektiğini Dr. Emel Gökmen, hamilelik sürecinde baş ağrıları için önerilerde bulundu.

“32 yaşıma geldim. Arkadaşlarımın çoğu doğurdu. 7 yıldır evliyim. Eşim de, ben de çocuk istiyoruz. Migrenim haftada 2-3 defa tutuyor, migren ilaçları alıyorum. Hamile kalmaya korkuyorum. Hamile kaldığımda ne yaparım? İlaç almadan duramam ki... ”

Benzer sorular birçok anne adayının kafasında dolaşmaktadır. Migren doğurganlık çağındaki kadınlarda yaygındır. Anne olmaya aday her 3-4 kadından birinde migren vardır. Çok şiddetli migren atakları olan, sık ağrı kesici kullanan anne adayları hamile kalmaya korkarlar. Migrenli olanlar ağrılarının ilaçsız geçmeyeceğini hatta ilacı almakta biraz gecikmelerinde hastanelik olduklarını da bilirler.

Hamilelik yenileyici bir süreç

Hamilelik beden için yenileyici bir süreçtir. İyi haber bu dönemde baş ağrılarının % 70 oranında azalmasıdır. Özellikle, ilk üç aydan sonraki dönemde migren atakları tamamen kaybolabilir. Geriye kalan %30’un bir bölümünde ataklar biraz azalır, bazılarında ise aynen devam eder. Çok daha azında artar. Çok nadiren de hamilelikte baş ağrısı başlayabilir.

Hamilelikte migren ve baş ağrılarının tedavisi

“9 haftalık hamileyim ve ıstırap çekiyorum. Her gün başım ağrıyor, midem bulanıyor. Hamile olmadan önce de başım çok ağrırdı. İlaç içerdim, geçerdi. Doktorum verdiği ağrı kesiciden günde 4-5tane alıyorum, bana mısın demiyor. Eskiden migrenim tuttuğunda ilaç almayı geciktirirsem kusardım. Şimdi, hem baş ağrımın etkisiyle hem de hamilelik yüzünden sürekli kusuyorum. Kâbus gibi yaşıyorum. 9 ay nasıl dayanacağım diye düşünüyorum…”

Böylesine çaresiz kalan hamile anne adayları için de çözüm var.

İlaç dışı tedavi yöntemlerinden yararlanın

Hamilelikte basit birkaç ilaç dışında ağrı kesici kullanımı sakıncalıdır. Basit ağrı kesiciler, buz uygulama, baş ve boyuna masaj benzeri uygulamalar kısmen rahatlatır. Birçok migren ilacını hamilelikte kullanamazsınız ancak tedavi olabilirsiniz. Hamilelikte ilaç dışı tedavi yöntemlerinden faydalanmak gerekir. Migreni geçirdiğini iddia eden pek çok yöntem olsa da gebelerde ağrıyı kontrol etmede etkili, bebeğe ve anneye yan etkisiz yöntemler tercih edilmelidir. Uygulayıcı hekime bağlı değişse de az miktarda, dengeli, uygun yere yapılan nöral terapi birkaç seansta hamilelerdeki migreni kontrol altına alabilmektedir. Cilde yapılacak küçük procain içeren (çok kısa etkili lokal anestezik) iğnelerle yapılan tedavi yan etkisizdir. Kullanılan az miktardaki ilaç bebeğe zarar vermez.

Akupunktur tercih edilebilir

Hamilelik döneminde kolay ve kısa sürede etkisini gösteren en uygun tedavi nöral terapi olsa da ülkemizde yaygın bilinmemektedir. İkinci seçenek olarak akupunktur yapılabilir. Her iki tedavide de yoğun, can yakıcı uygulamalar yapılıyorsa hekiminizi değiştirmeniz düşünülebilir. Gebe kadının bedeni tedaviye kolay cevap verir, çok yüklenmemek gerekir.

Bitki çaylarına dikkat

Hamilelerin özellikle, aslında tüm hastaların dikkat etmesi gereken bir konu ise bitkilerle tedavidir. Bitkisel ilaçlar doğal kabul edilir, bir ya da birkaç bitkiyi karıştırıp her gün içmek zararsız gibi görünse de hem size hem bebeğinize zarar verebilir. Migren bioelektriksel bir hastalık olduğu için bitkilerle, ilaçlarla tedavisi pek mümkün olmamaktadır. Birçok ilaç bitkilerden elde ediliyor, birçok bitkinin bilgisi homeopatik ilaç olarak kullanılıp kullanan kişi de birçok şeyi değiştirebiliyor. Bitkileri kullanırken ilaç kullanımından daha fazla dikkat etmek gerekir. İlaçların çalışmaları yapılmış potansiyel etkileri belirlenmiştir. Her gün aldığınız bitki çayının size ve bebeğinize ne zararlar vereceğini bilemezsiniz.

Nöroloji Uzmanı Dr. Emel Gökmen

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Teşekkürler

04.06.2015 intech guvenlik
  
Cinselliğin düşmanlarıyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!yeniEğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Arabada doğum yaptı!

Arabada doğum yaptı!

Hastaneye yetişemeyen genç anne, daha fazla dayanamadı ve arabada doğum yapmak zorunda kaldı. İşte şaşkınlıkla izleyeceğiniz o görüntüler...Devamı >
Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

3D ultrason görüntüleri heykele dönüştürülen bebeğine dokunan görme engelli annenin duygusal anlarıDevamı >
İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerin dünyaya geliş anına tanık olun...Devamı >