Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE MİDE YANMASINI YATIŞTIRACAK 12 ÖNERİ

Hamilelikte mide yanmasını yatıştıracak 12 öneri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Betül Görgen’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr.
 
 

15.04.2019 - 13:39 | Son Güncelleme:

Hamilelikte mide yanmasının ana sorumlusu progesteron hormonudur.Bu hormonun kas gevşetici etkisi nedeniyle mide kapakçığı da gevşer ve asitli içerik yemek borusuna doğru ilerler. Ayrıca büyüyen rahimin etkisiyle mideye doğru basınç artacağından,kapakçıkların açılması daha da kolaylaşır.

Ama bu durumu son verecek etkin ve güvenli çözümler de var:

Az miktarda yiyin: Eğer mide bulantılarınız varsa az miktarda yemek çok sorun olmayacaktır ama iştahınız yerindeyse emin olun bu çok kolay değildir. Mide yanmasından kurtulmak istiyorsanız, günde 3 öğün yerine 5-6 öğün yemeli ve miktarı azaltmalısınız.

Yavaş olun: Atıştırmak, üstelik bunu hızlı yapmak hem mide yanmasına hem de sindirim bozukluğuna yol açar. Gevşemeye ve yediğinizden zevk almaya çalışın. Bu aynı zamanda aşırı yemenizin de önüne geçer.

Sıvıyı yudumlayın: Su ve süt gibi sıvıları öğün arasında tüketmeye çalışın. Yemek yerken sıvıları yudumlayarak tüketin.

Öğünlerden sonra oturun ve dik durun: Yemeklerden sonra, hafif bir yürüyüş, ufak tefek ev işleri veya dik durarak kitap okumak iyi bir seçenektir. Kesinlikle yatmayın, uzanmayın.

Kesinlikle yatmadan önce yemek yemeyin: Yatmadan hemen önce yenen kuvvetli bir öğün mide yanmasına davetiye çıkarır.Yatmadan 3 saat önce yemek yemenin sonlanması gerekir.Sıvı alımını da bir iki saat önce kesmek gerekir.

Gece başınız ,göğsün üst bölümünden daha yukarda bir seviyede olsun: Takoz şeklindeki yastıklar vücudunuzun üst kısmını hafif yüksekte tutarak, mide asidinin yukarı çıkmasına engel olur.

Tetikleyicileri tanıyın: Kadından kadına değişmekle beraber limon, kahve, çikolata mide yanmasını davet eder. Baharatlı gıdalar da mide yanmasını tetikleyebilir.

Bol kesimli giysiler giyin: Dar ve sizi sıkan giysiler ,basınç artışıyla reflünüzü azdıracaktır.Üzerinize uygun ve rahat kesimli giysiler bu soruna neden olmaz.

Zencefil: Zencefille ilgili bilimsel bir veri olmamasına rağmen ,zencefilli şeker ve sakız mide yanmasına iyi gelebilir.

Antiasidleri düşünün: Yaşam tarzını değiştirmenize rağmen,yanmalar devam ediyorsa çözüm antiasitler olabilir.

Kalsiyum ya da mağnesyum içeren antiasidler gebelikte güvenle kullanılabilir. Ama kabızlığa neden olabildiği için aliminyum içerenlerden kaçınmanız gerekir. Soda tüketmek iyi bir sçenek olabilir ama şişkinlik yapabileceğini unutmamak gerekir.

H2 Bloklayıcılar:

Eğer aniasitler işe yaramıyorsa, daha ciddi alternatifleri düşünmek gerekir. İlk opsiyon bir H2 bloklayıcı olacaktır.(Zantac vb) Bu ilaçların da gebelikte kullanımı uygundur ama reçete ile ve doktorunuz önerirse kullanılabilirler.

Yayın tarihi: 15.04.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.