Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE KASILMALAR NE ZAMAN BAŞLAR?

Hamilelikte kasılmalar ne zaman başlar?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

Hamilelikte görülen kasılmaların anne adaylarını endişelendiren konular arasında yer aldığını belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu konuda açıklamalarda bulunuyor.

Hamilelikte kasılmalar, anne adaylarının en çok endişelendiği konudur. Bu kasılmaların ne zaman geleceği ise belli olmaz. Kasılmaların süresi anneden anneye değişiklik gösterir. Halk arasında bu kasılmaların erken doğuma neden olacağı hakkında söylemler vardır. Anneler her kasılmanın erken doğuma neden olacağı korkusundan kaçınmalıdır. Bunun için anne adayları bu konu hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

Bu kasılmalar genelde 22. haftadan sonra başlarlar. 22. hafta öncesinde olan kasılmalarda vardır. Fakat bu kasılmalar ara sıra olan ufak kasılmalardır. 22. gebelik haftasından sonra ise bu kasılmaların şiddeti daha da artacaktır. Bu gelen kasılmalar bazen doğum sancılarıyla da karıştırılmaktadır. Anneler bundan dolayı çok korkmaktadır. Bu kasılmaların anneye de bebeğe de zararları yoktur.

Bu gelen kasılmalar düzenli değildir, ağrıların sıklığı süresi ve şiddeti farklıdır. 22. gebelik haftasından sonra olan bu kasılmalar gerçek doğum sancılarından çok daha farklıdır. Anne adayları bu kasılmaları takip edip dayanılmaz şekilde ve çok sıklıkla tekrarladığında mutlaka doktora başvurmalıdır.

Bu kasılmalar geldiğinde anne adayları dikkat ederek dinlenmeye başlamalıdır. Anne adaylarının gevşemesi ve bol sıvı tüketmesi bu kasılmaların daha hafif atlatılmasını sağlayacaktır.

  

Sonuç olarak bu kasılmalar gebeliğin başında ara sıra gelebilir. Fakat kasılmanın daha fazla olduğu dönem 22. gebelik haftası ve sonrasıdır. Bu kasılmalar çok şiddetlendiğinde mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Toparlayacak olursak hamilelikte kasılmalardan gebeler çok rahatsız olurlar ve çok korkarlar. Özellikle anne adayının ilk gebeliği ise korku daha fazla olur. Kasılmalar “yalancı kasılmalar” ve “gerçek kasılmalar” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu kasılmalar genelde 22. gebelik haftasından sonra başlamaktadır. Anne adayının ilk gebeliği değilse biraz daha erken başlayabilir. Fakat ilk gebeliği ise 22. gebelik haftasından sonra başlayacaktır. Bu kasılmalar doğum sancısıyla karıştırılmaktadır. Bu kasılmaların farkı ise silinme yapmamalarıdır. Gerçek doğum sancıları ise silinme yapar.

Bu kasılmaların yorgunlukta arttığı gözlemlenmiştir. Onun için yorgunluk kasılmalara iyi gelmez ve arttırır. Kasılmalarınızın geldiği zamanlarda bol bol dinlenmeniz gerekmektedir. Ayakta çok durmak, yorgunluk, sinir ve stres kasılmaları tetiklemektedir. Bunun için dinlenmek kasılmaların durmasını ve azalmasını sağlamaktadır. Kasılmaların çok şiddetli olduğu zamanlarda ve normalden farklı olduğu zamanlarda mutlaka doktorunuza başvurun.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 12.03.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Doğum kilolarını böyle verin!yeniSağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >
Çocuğumun boyu ileride kaç cm olacak?yeniDoktor AmcaR. Süha Ünüvar

Çocuğumun boyu ileride kaç cm olacak?

Çocuğunuzun erişkinlik döneminde boyunun kaç cm olacağını merak ediyor musunuz?Devamı >
Anne-bebek dostu sezaryenyeniDenizceSibel Deniz Toledo

Anne-bebek dostu sezaryen

Doğum tercihlerimizi planladığımız gibi sezaryen olması gerekmesi durumunda da bunun elden geldiğince siz ve bebeğiniz için saygılı ve normal doğuma en yakın şekilde olması için planlayabilirsiniz. Devamı >
Hamilelik döneminde cinselliği bırakmayın!Carpe DiemDolunay Kadıoğlu

Hamilelik döneminde cinselliği bırakmayın!

Gebelik döneminde kadındaki fizyolojik ve duygusal değişiklikler bazen de erkekteki duygusal değişimler, çiftin cinsel yaşamını ister istemez etkiler. Cinsel Terapist Dolunay Kadıoğlu, hamilelikte cinsellik hakkında bilgiler verdi.Devamı >