Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HAMİLELİKTE KABIZLIĞA KARŞI ALINABİLECEK 5 ÖNLEM!

BİRÇOK KADIN GEBELİKTE KABIZLIKTAN YAKINIYOR. PEKİ, YA ÇÖZÜMÜ?

Hamilelikte kabızlığa karşı alınabilecek 5 önlem!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Oya Neva Demirkol’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

Hamilelik, birçok kadının kendini yeniden keşfedeceği büyülü bir süreç! Ancak hamilelikte yaşanabilecek bazı sıkıntılar anne adaylarını strese sokabiliyor. Kabızlık da bunlardan biri!

Birçok kadın bu konuyu konuşmaktan çekinse de hamile kadınların ¼’ü kabızlıktan yakınıyor. İşte, hamilelikte kabızlığa sebep olan değişimler…

 • Gebeliğin ilk aylarında sıklıkla yaşanan mide bulantısı veya iştahsızlık, sindirim sisteminin yavaşlamasına sebep olabilir. Çok fazla mide bulantısı ve kusmaların olması vücudun susuz kalmasına ve bağırsak düzeninin bozularak kabızlık oluşumuna neden olabilir.
 • Gebeliğin ileriki zamanlarında meydana gelen hormonal değişimler bazı kasların gevşemesine sebep olabilir. Özellikle besini sindirim kanalına taşıyan kasların gevşemesi, kabızlık sorunun görülmesinin sebeplerinden biridir.
 • Hamilelikte lif içeriği yüksek besinlerin az miktarda tüketilmesi kabızlığa sebep olan başlıca hatalardan biridir. Beyaz undan hazırlanmış hamur işlerinin fazla tüketilmesi, meyve ve sebze tüketiminin ihmal edilmesi, rafine şekerin ve onu içeren besinlerin oldukça yüksek miktarda tüketilmesi sindirim sisteminin düzgün çalışmasını engelleyecek beslenme hatalarından bazıları... Rafine ve işlenmiş besinler, bağırsakta çok daha fazla sıvı emerek kabızlık sıkıntısına yol açabiliyor.
 • Hamilelikte demir takviyelerinin kullanımı kabızlığa sebep olabilir. Kullanılan demir takviyesi tamamen sindirim sürecinde emilmez ve büyük bir çoğunluğu bağırsak florasında kalır. Bağırsaklarda kalan demir, diğer sindirilmeyen artıklar ile yapışkan bir maddeye dönüşür ve bağırsaklardan kolay şekilde uzaklaştırılamaz. Eğer doktorunuz ve diyetisyeniniz düzenli demir takviyesi kullanmanızı öneriyorsa, bu takviyeyi kullanırken beslemenize dikkat etmeli ve sindirim sisteminizi rahatlatacak besinleri mutlaka tüketmelisiniz.

Hamilelikte kabızlık

HAMİLELİKTE KABIZLIĞA KARŞI NELER YAPILMALI?

1) Yeterli miktarda su içmeye özen gösterin: Yeterli miktarda su içmek hem ödem şişkinlik gibi problemlerin üstesinden gelecek hem de bağırsak hareketlerinin çok daha düzgün çalışmasına yardımcı olacaktır.

2) Hakkınızı bol lifli besinlerden yana kullanmaya çalışın: Günlük tükettiğiniz besinlerin bol lifli olmasına özen göstererek hem sindirim sisteminizi mutlu eder hem de hamilelikte aşırı kilo alımını engellersiniz. Tam tahıllı ekmek, tam buğday makarnası, kurubaklagiller, esmer pirinç, bulgur, kinoa, karabuğday gibi yüksek protein ve lif içeriğine sahip besinleri tüketmek hem sizi çok daha tok tutarak aşırı kilo alımını engelleyecek hem de bağırsak hareketlerinizi düzenleyerek daha rahat tuvalete çıkmanıza yardımcı olacak.

3) Meyve tüketmeye özen gösterin: Bol lifli meyvelerin tüketimine her mevsim özen gösterin. Ara öğünlerde meyve tüketmek tatlı ihtiyacınızı azalttığı gibi vitamin ve minerallerden çok daha iyi bir şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak. Taze meyve tüketmekte zorlanıyorsanız kuru meyveler imdadınıza yetişebilir. Taşıması oldukça pratik olan kuru meyveleri mutlaka yanınızda bulundurmaya özen gösterin. Halihazırda kabızlık sıkıntısı olanlar sabah aç karnına 2-3 adet kuru erik veya kuru kayısı tüketip üzerine 1 bardak ılık su içerek bağırsaklarının yumuşamasına yardımcı olabilirler.

4) Sebze tüketimini ihmal etmeyin: Hamilelikte sebze tüketimine ekstra önem vermelisiniz. Bir öğününüzde mutlaka sebze bulundurmayı ihmal etmeyin. Bol lifli salatalar sofranızın baş tacı olsun. Hamilelikte risk taşıdığından dolayı dışarıda mümkün olduğunca salata tüketmeyin veya temizliğine güvendiğiniz yerlerde salata tüketmeye özen gösterin. Evde salatanızı hazırlarken yeşillikleri sirkeli suda bekleterek dezenfekte edebilirsiniz.

5) Yağlı tohumlar size yardımcı olacak: Beslenmenizin yağ içeriğinin sağlıklı yağlardan oluşmasına özen gösterin. Aralarda mutlaka çiğ badem/fındık/ceviz/kaju gibi yararlı yağ kaynaklarını tüketin. Yağlı tohumlar hem bağırsaklarınızın daha iyi çalışmasına hem de sizi tok tutmaya yardımcı olacaktır.

Diyetisyen Oya Neva Demirkol

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Orgazm aşısı gerçek mi?yeniKara KutuEsra Çabuk Cömert

Orgazm aşısı gerçek mi?

Mutlu bir cinsel yaşam veya belki de hiç yaşamadığınız orgazm duygusunu bu aşı sayesinde yaşayabilirsiniz.Devamı >
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
  
Arabada doğum yaptı!

Arabada doğum yaptı!

Hastaneye yetişemeyen genç anne, daha fazla dayanamadı ve arabada doğum yapmak zorunda kaldı. İşte şaşkınlıkla izleyeceğiniz o görüntüler...Devamı >
Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

3D ultrason görüntüleri heykele dönüştürülen bebeğine dokunan görme engelli annenin duygusal anlarıDevamı >
İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerin dünyaya geliş anına tanık olun...Devamı >