HAMİLELİKTE GRİP

HAMİLELİKTE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNDE DEĞİŞİKLİKLER MEYDANA GELİYOR.

Hamilelikte grip
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Gebeler grip komplikasyonlarına daha fazla açıktır çünkü gebelik bağışıklık sisteminin baskılandığı bir dönemdir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cem Fıçıcıoğlu ve hamilelikte grip konusunda bizleri aydınlatıyor.

Hamilelikte Grip

Hamilelik sırasında kalp atım hızında, kalbin pompaladığı kan miktarında, oksijen tüketiminde, akciğer kapasitesinde ve bağışıklık sisteminde ortaya çıkan fizyolojik değişiklikler, gribe bağlı komplikasyonların görülme olasılığını arttırmaktadır.

Öte yandan hamileliğin son dönemlerinde gribe yakalanan bir anne adayının doğum sonrası hastalığını bebeğine geçirme şansı fazladır.

Bununla birlikte aşı sonrası annede gelişen antikorlar bir miktar bebeğe de geçerek yaşamının ilk aylarında onu da gribe karşı koruyacaktır. Bu bulguların ışığında grip sezonunda 2. ya da 3. trimesterda olacak olan tüm hamile kadınların grip aşısı olmalarını önerilmektedir.

Grip aşısı inkative virüs aşısı olduğundan yani canlı virüs içermediğinden gebelikte kullanımının herhangi bir sakıncası yoktur. 2000 hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırmada aşının ne anne adayı, ne de bebek üzerinde herhangi bir olumsuz etkisinin olmadığı gösterilmiştir. Grip aşısı gebeliğin her döneminde güvenli olmakla birlikte, ilk trimesterda çok gerekli olmadıkça ilaç kullanımından kaçınma geleneği nedeni ile pekçok hekim aşıyı bu dönemin sonunda yaptırmayı uygun görmektedir. Yine ilk trimesterda düşük olma olasılığı fazla olduğundan bu dönem atlatıldıktan sonra aşının yapılması daha uygundur.

Grip aşısı aynı zamanda emziren annelerde de güvenle yapılabilir. Aşı sonrası nadiren, hafif geçen nezle türü bir tablo oluşabilir. Aşı yapıldıktan sonra enjeksiyon bölgesinde nadiren; kızarıklık, şişlik, morarma, ateş, kırıklık, titreme, yorgunluk, baş ağrısı, terleme, kas ve eklem ağrıları gibi yan etkiler oluşabilir. Çok rahat tolere edilebilen bu yan etkiler de 1-2 gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak bu yan etkilerin dışında başka bir şikâyet oluşursa doktora başvurulmalı.

Hamileliği grip sezonuna denk gelen anne adayının, influenza mevsimi olan ekim ile mart ayları arasında aşı olması gerekiyor. Hamilelerde grip çok ağır seyreder. Çünkü gebelik bağışıklık sisteminin baskılandığı bir dönem. O nedenle gebeler grip komplikasyonlarına da daha fazla açıktır. Hamilelerin zatürree, sinüzit gibi hastalıklara da yakalanma riski daha yüksektir.

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bedeninizin evet ve hayır dediği besinlerDoyasıya YaşamakÖzlem Saraç

Bedeninizin evet ve hayır dediği besinler

Bedeniniz! Onu okumayı, dinlemeyi, gerekli ayarlarını yapmayı ihmal etmeyin.devamı >
''Param yok - Paramız yok''Çocuk KalbiÖznur Simav

''Param yok - Paramız yok''

Bu tümce kısa olmasına rağmen çocuğa çok şey anlatır...devamı >
Çocuklarda eğitime ilk adım anaokulHayat IşığımSarı Şeker Sema

Çocuklarda eğitime ilk adım anaokul

Okula giden çocuklarda kural, disiplin, sevgi ve etkinliklerle çocukların belirli bir düzene kavuşması sağlanıyor.devamı >
3 günlük kış detoks programıİyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

3 günlük kış detoks programı

Bu program sayesinde vücudunuzdaki toksinlerden arınmanın tam zamanı!devamı >
Nişantaşı’nda yeni favori duraklarımTrendbookNilay Uzun İnan

Nişantaşı’nda yeni favori duraklarım

Nişantaşı’nda da, Karaköy gibi “Bakery Cafe” konsepti gün geçtikçe artıyor. Bu kafeleri tek bir yazıda toplayıp biraz da olsa size yardımcı olmak istedim. İşte Nişantaşı’nda favori duraklarım…devamı >
Gözleri okuma sanatı9 Ay 10 GünKağan Kocatepe

Gözleri okuma sanatı

NLP ile gözlerin hangi yöne baktığına göre kişinin iç dünyasında neler olup bittiğini anlamak mümkün.devamı >
  
Arabada doğum yaptı!

Arabada doğum yaptı!

Hastaneye yetişemeyen genç anne, daha fazla dayanamadı ve arabada doğum yapmak zorunda kaldı. İşte şaşkınlıkla izleyeceğiniz o görüntüler...devamı >
Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

3D ultrason görüntüleri heykele dönüştürülen bebeğine dokunan görme engelli annenin duygusal anlarıdevamı >
İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerin dünyaya geliş anına tanık olun...devamı >