Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HAMİLELİKTE GÖRÜLEN 13 CİLT DEĞİŞİKLİĞİ

KÜÇÜK BENLER, ÇİLLENMELER VE KAHVERENGİ LEKELER BELİRGİNLEŞİP BÜYÜYEBİLİR.

Hamilelikte görülen 13 cilt değişikliği
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Gebelikte hormonlarınızın değişime uğramasıyla birlikte tüm vücutta değişiklikler gözlenir. Cilt, değişikliğin gözlendiği en belirgin organdır. Bu doğal süreçte en sık görülen 13 değişikliği Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken anlattı.

1-GEBELİK MASKESİ: Yanaklar, alın, çene ve burunda “kloazma” adı verilen kahverengi lekeler oluşabilir. Gebelik hormonları pigment hücrelerinin fazla üretimine yol açar ve gebelik maskesi oluşumunu sağlar. Gebelik maskesi koyu tenli kişilerde daha belirgin olabilir. Güneşten korunarak bu lekelerin daha fazlalaşması önlenebilir.

2-AKNE: Gebelikte akne şikayeti oluşabilir. Fakat gebelikte cilt çok hassas olduğundan sert sabun ve temizleyicilerden kaçınmak gerekir. Ayrıca akne ilaçlarının çoğu gebelikte bebeğe zararlı olduğundan kullanılamaz. Hafif içerikli temizleyicilerle cildi temiz tutmak gerekir. Akneleriniz şiddetli ise dermatoloğunuzdan yardım alınız.

3-ÇATLAKLAR: Gebelikte kilo aldıkça; gebelik hormonlarının da cildi etkilemesiyle çatlaklar oluşabilir. Doğum sonrası 6 ay içinde bu çatlaklar beyaz ve silik hale gelir. Ne yazık ki yapınız müsaitse bu çatlakları önlemek zordur fakat en aza indirgemek de mümkündür. Ne yapabilirsiniz?

 • Kilo alımına sağlıklı bir şekilde dikkat etmek gereklidir. Besinsel değeri yüksek gıdalar, E vitamini, C vitamini, çinkodan zengin besinler cildinizin sağlıklı olmasına yardımcıdır.
 • Yağlı kremlerle yumuşak hareketlerle masaj yapmanız faydalı olacaktır.
 • Ayrıca koltuk altı ve kasıklar gibi terleyen bölgeleri kuru tutmak gerekir. Bunun için dar olmayan, hava aldıran giysiler tercih edin.

4-GÖBEKTE KAHVERENGİ LEKELENME: Bazı kadınlarda özellikle esmer tenlilerde normalde var olan göbek çizgisi gebelikte iyice belirgin hale gelir. Doğumdan aylar sonra bu lekelenme kaybolur.

5-KAHVERENGİ ALANLAR DAHA DA KOYULAŞABİLİR: Küçük benler, çillenmeler ve kahverengi lekeler daha belirginleşip büyüyebilir. Yeni benleriniz oluşabilir. Benlerinizde şekil ve sınır değişiklikleri olabilir. Bu durumun riskli olup olmadığını tespit amaçlı dermatoloğunuza başvurun. Meme uçları da daha koyu hale gelebilir, bu durum gebelik sonrasında da devam edebilir.

6-GEBELİK KIZARIKLIĞI: Kan fazlalığı sebebiyle cilt yüzeyindeki damarlar belirginleşir ve yanaklarda kızarık bir görünüme yol açar. Ateş basması sebebiyle utangaç yüz görünümü ortaya çıkar.

7-AVUÇ İÇİ VE AYAK TABANINDA KIZARIKLIK: Gebelikte avuç içi ve ayak tabanları hormonların değişimine bağlı kırmızı olabilir.

8-ÖRÜMCEK VENLER: Gebelik hormonları nedeniyle artan kan akımına bağlı yüzeysel damarlarda belirginlik olabilir, örümcek damarlanmalar oluşabilir, varisler belirginleşebilir. Bunların bir kısmı gebelikten sonra kalabilir. Doğum sonrasında görünümü rahatsız eden bu tarz yapılar dermatoloji uzmanları tarafından çeşitli şekillerde yok edilebilir.

9-KIZARIKLIKLAR: Vücut ısısının artışına bağlı gebelerin cildi hassaslaşır ve kızarıklıklar gelişebilir. Özellikle çok sıcak ve çok soğuk ortamlardan kaçınmak gerekir.

10-DERİ EKLERİ VE ET BENLERİ: Bazı gebelerde özellikle koltuk altı, boyun, meme altı başta olmak üzere vücutta deri ekleri ve et benleri oluşabilir. Bunların bir kısmı doğum sonrasında kendiliğinden kaybolabilir. Fakat sizi rahatsız eden ve büyüyen et benleri dermatoloğunuz tarafından kolayca alınabilir.

11-SAÇ VE TIRNAK PROBLEMLERİ: Bazı gebelerde saç ve tırnak problemleri belirebilir. Bunlar hormon değişiklikleri, kansızlık ve vitamin eksikliklerine bağlı olabilir. Doğum sonrası ilk 6 ayda saç dökülmesi çok belirgindir. Saçın kendini yenilemesi için vakit gereklidir. Fakat 6 aydan daha uzun süren ve devam eden saç dökülmelerinde doktorunuza başvurunuz, çünkü bu durumun nedeni saptanmalı ve önlem alınmalıdır.

12-KAŞINTILAR: Gebelikte özellikle çatlak oluşan bölgeler ve cilt kuruluğu olan bölgeler kaşınabilir. Kaşıntı göbek üzeri, kol ve bacaklarda daha belirgindir. Cildin kuru olduğu bölgeler uygun nemlendiricilerle nemlendirilmeli, su tüketimine dikkat edilmelidir. Kaşıntı şiddetli olursa eklenen hastalıklar açısından mutlaka doktorunuza başvurunuz.

13-DÖKÜNTÜLER: Bazı gebelerde göbek, kol ve bacaklarda kırmızı, kaşıntılı döküntüler belirebilir. Bu durum doğum sonrasında çoğunlukla düzelir. Bu tarz döküntüler gelişen gebelerin dermatologlarına muayene olmaları ve öneri almaları gerekir.

Gebelikte önceden var olan cilt rahatsızlıkları şiddetlenebilir veya gebelik hormonlarından bağımsız bir cilt hastalığı oluşabilir. Bu konuda dikkatli davranıp doktorunuza başvurmalısınız.

Yrd. Doç. Dr. Zahide Eriş Eken

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Şans ve fırsat kapıdayeniAstroskopNiobe Aslı Temel

Şans ve fırsat kapıda

Yılın en güzel, en pozitif etkileri bu hafta başlıyor.Devamı >
Vücudunuz sonbahara hazır mı?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Vücudunuz sonbahara hazır mı?

Yapacağımız bakımlar, yaz mevsiminin yol açtığı hasarları onarırken, cildimizi de önümüzdeki günlerde hırpalayacak zamana adapte edecektir.Devamı >
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Goji berry zayıflamaya yardımcı olur mu?Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Goji berry zayıflamaya yardımcı olur mu?

Beslenme ve diyet ile ilgili merak ettiğiniz sorular yanıt buluyor.Devamı >
  
Arabada doğum yaptı!

Arabada doğum yaptı!

Hastaneye yetişemeyen genç anne, daha fazla dayanamadı ve arabada doğum yapmak zorunda kaldı. İşte şaşkınlıkla izleyeceğiniz o görüntüler...Devamı >
Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

3D ultrason görüntüleri heykele dönüştürülen bebeğine dokunan görme engelli annenin duygusal anlarıDevamı >
İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerin dünyaya geliş anına tanık olun...Devamı >