Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE DENİZE GİRMEK SAKINCALI MI?

Hamilelikte denize girmek sakıncalı mı?
16 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Rami Asker’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
 
 

27.06.2014 - 15:05 | Son Güncelleme:

Anne adayları, tatile gitmeden önce bu haberi mutlaka okuyun!

Yaz aylarında anne adaylarının yapabilecekleri en uygun sporun ‘yüzme’ olduğu artık biliniyor. Bu yüzden gelin, Jinekolog Rami Asker’den sakıncalı olabilecek durumları öğrenelim.

Gebelikte denize girmek sakıncalı değil aksine suyun kaldırma gücü nedeniyle vücuda binen yükü azaltacağından dolayı belli bir rahatlama sağlar. Yalnız dikkat edilmesi gereken konu özellikle havuza girilecekse suyun temiz olmasıdır. Eğer su temiz olmazsa cilt mantarı, idrar yolu enfeksiyonu, göz iltihapları, vajinit gibi durumlara yol açabilir.

Suyun temizliği konusunda deniz her zaman havuzdan daha güvenilirdir fakat deniz suyuna kanalizasyon karışmışsa bu E.COLİ dediğimiz mikroorganizmaların çoğalmasına neden olur. Dolayısıyla kıyı seçerken kolibasili oranı düşük olanını tercih etmek gerekir, denize girilecek kıyıda kolibasili oranı ve suyun temizliği konusunda o ildeki sağlık müdürlüğü veya sağlık ocaklarından bilgi alınabilir. Koli basili oranının yüksek olması ishale, cilt ve göz enfeksiyonlarına yol açabilir.

Sabahın erken saatlerinde denize girin

Gebelerin denize girerken günün sıcak olmayan saatlerini seçmeleri lazım, sabahın erken saatleri uygun olabilir, denizden çıkınca ıslak vücutla gezmemek, hemen kurulanıp kıyafetleri değiştirmek ve en kısa zamanda ılık suyla duş yapmak gerekir.

Bronzlaşmak amacıyla güneşin altında kalmak yanlıştır, uzun süre aşırı sıcaklarda durmak düşük riski yaratır ayrıca güneşin ışınları ve kumsallardan yansıyan sıcaklıklar sıcak çarpmasına neden olabilir. Günün sıcak saatlerinde gebeler, bol sıvı almalı ve dinlenmek amacıyla öğlen saatlerinde uyumalıdırlar.

Jinekolog Rami Asker 

Yayın tarihi: 27.06.2014
16 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.