Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİK DÖNEMİNDE TERLEME ARTIYOR

Hamilelik döneminde terleme artıyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.05.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Hamilelik döneminde terlemenin artması hastalık habercisi midir?

“Gebelikte ter bezlerinin fazla çalışmasıyla terleme oranı artıyor” diyen Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya, bu yüzden sık sık duş alınması gerektiğini vurguladı.

Gebelik esnasında vücutta birçok organda ve kan değerlerinde normale göre farklılaşmalar olur. Bu durum gebeliğin normal kendi tabiatıyla ilgilidir ve hastalık demek değildir. Vücudumuzdan istenmeyen bazı maddelerin atılması idrar ve dışkı yoluyla olur. Daha az olarak terlemeyle de bazı toksik ve deride biriken maddeleri vücudumuzdan uzaklaştırırız.

Gebelikte ter bezlerinin çalışması daha fazladır. Bu nedenle terleme de daha fazla olur. Bunun faydası vücudu toksik maddelerden temizlemeye yardımcı olması ve karaciğer ve böbreğin yükünü azaltmasıdır. Ancak bu fazla terleme aynı zamanda derinin çabuk kirlenmesine ve ter bezlerinin kanallarının tıkanmasına da yol açar. Bu nedenle sık sık duş almak hem bu kanalları açık tutmaya hem de vücut kirlerini uzaklaştırarak istenmeyen olumsuz hisleri engellemeye yardımcı olacaktır.

Yayın tarihi: 08.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.