Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİĞİN İLK 3 AYINDA VÜCUTTA NELER MEYDANA GELİR?

Hamileliğin ilk 3 ayında vücutta neler meydana gelir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

17.05.2017 - 10:42 | Son Güncelleme:

Gebeliğin anne adayında yaptığı değişiklikler ay ay ve dönem dönem farklılıklar gösterir. Anne adaylarının sistemleri, dış görünüşleri, psikolojik durumlarına kadar birçok değişiklik olur.

 Anne adayları ilk 3 ayda görülen bu belirtiler ve değişiklikler yoluyla gebeliğe adım atıldığını anlarlar. Anne adayları bu değişiklikler ile anne olmaya adım adım hazırlandığını hisseder. Gebeliğin ilk 3 ayında az kilo alımı nedeniyle dış görünümde çok değişiklik olmaz. Gebeliğin ilk 3 aylık döneminde ortalama 1-3 kilo arasında olması önerilir.

BULANTI, KUSMA, BAŞ AĞRISI, YORGUNLUK OLABİLİR

Gebelik süresi üçer aylık üç dönemden oluşur. Her dönem trimester olarak adlandırılır. Gebeliğin ilk 3 ayı 1.trimester dönemidir. Annede 1.trimester içerisinde estrogen HCG, progesteron, prolaktin gibi hormonlarda oluşan ani artış söz konusu olmaktadır. Bu hormonal artış ve değişimler annede bulantı, kusma, baş ağrısı, yorgunluk, çarpıntı, uykusuzluk gibi sorunlara yol açmaktadır. Zaten bu belirtilerin çoğu, başta bulantı-kusma olmak üzere ilk 3 ayın sonunda bitecektir ve anne biraz daha rahatlayacaktır. Ancak bazen bu problemler çok şiddetli olabilir ve anne bu nedenle serum ya da ilaç gibi destekler alabilir.

KANAMALARI ÖNEMSEYİN

Anne adayında bazen gebeliğin ilk 3 ayında lekelenme şeklinde kanamalar meydana gelebilmektedir. Sıklıkla kanamalar düşüğe neden olmazlar yani bu korkulması gereken bir durum değildir.

Bu kanamaların ardından kramplar gelirse ve kanamalar çok çok olursa doktorunuza haber vermeniz ve muayene olmanız gerekmektedir. Anne adayında ilk 3 ayda meme ve süt bezleri oldukça gelişir ve memede hassasiyet ve dolgunluk dönemi başlar. Meme ve ucu yani artışa kısmı oldukça koyulaşır. Anne adayında hafif kramplar ve ani hareketlerde keskin ağrılar olur. Anne adayının fiziksel değişiminin yanı sıra psikolojik değişikliklerde olur. Anne adayları bu dönemde oldukça hassastırlar, anne olmaya hazırlanırlar ve bulantı-kusma anları çok rahatsız eder. Anne adaylarına bu dönemde daha hassas ve dikkatli davranmalıdır.

EN ÇOK SIKINTI BU DÖNEMDE YAŞANIR

  

Gebeliğin 3.ayında prenatal takipler alınır, pelvik muayenesi yapılır, kan değerlerine ve idrar tetkiklerine bakılır. Bu dönemde çok aşırı olan bulantı-kusma, ağır kanama, parça düşürme, çok şiddetli kramp, ağrı kesicilerle geçmeyen baş ağrısı, idrar yapamama, ağır kabızlık gibi sorunlarda mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

İlk 3 ay hamilelikte annenin en çok sıkıntı yaşadığı dönemdir. Anne adayları bu dönemde daha sinirli ve stresli olurlar. Bulantı ve kusmanın, baş dönmelerinin, halsizliklerin, en çok olduğu ve anne adaylarını en mutsuz ettikleri dönemdir. Bu dönemde anne adayları doktorları sık sık ziyaret ederler. Bu belirtiler çok sık görüldüğü durumlarda mutlaka doktorunuza başvurun.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 17.05.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.