Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELERE DEPREMDEN KORUNMA TEKNİĞİ

Hamilelere Depremden Korunma Tekniği
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Seval Taşdemir’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Olmak Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr.
 
 

03.11.2010 - 11:00 | Son Güncelleme:

Deprem anında hamileler hem kendisini hem de bebeğini nasıl korur?

Türkiye bir deprem ülkesi ve artçı sarsıntılarla yaşamaya çalışanlar içinde hamileler de var. Günlük yaşantısı içinde bebeğini her türlü zarardan korumaya çalışan hamilelerin, deprem anında da özel olarak yapması gerekenler var.

Deprem anında hamilelerin karşılaşabilecekleri problemlerden biri, depremin kendisinden kaynaklanan fiziksel sorunlar diğeri ise depremin yaratacağı psikolojik sorunlar olduğunu söyleyen Op. Dr. Seval Taşdemir, hamilelerin deprem anında nasıl korunması gerektiğine dair bilgiler veriyor...

Fiziksel Etkilerden Korunmak için

Eller ile ense ve baş bölgesini koruyacak şekilde çökülmelidir. Bu durumda iken kapanıp, ayaklar karına doğru çekilerek cenin pozisyonunda hayat üçgeni oluşturacak bir yere uzanmak gereklidir. Bu pozisyon karın bölgesinin büyük bir bölümünü koruyan en ideal pozisyondur.

Deprem Sırasındaki Korku ve Stres

Korku ve stres düşük bir ihtimal olsa da kasılmaları başlatarak erken doğum veya düşüğe sebep olabilir. Deprem için önceden plan ve hazırlık yapmak ise bu korkuyla baş edebilmenin en önemli yöntemidir.

Yayın tarihi: 03.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.