Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HAMİLELER İÇİN SEYAHAT ÖNERİLERİ

HAMİLEYKEN SEYAHAT YAPILMAYACAĞINI DÜŞÜNÜP PLANLARINIZI MI ERTELİYORSUNUZ?

Hamileler için seyahat önerileri
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Hamileyken seyahat yapılmayacağını düşünerek planlarınızı erteliyor ve eve mi kapanıyorsunuz? Gidello'nun hamileler için seyahat önerilerini okuduktan sonra fikriniz değişecek.

Hamilelik süreci, hem bedenen hem de ruhen ortaya çıkan değişimler nedeniyle yorucu bir süreçtir. Hayatınızın en önemli varlığını beklerken biraz mola vermek ve yeni yerler keşfetmek, bu süreçte sizi rahatlatacak ve stresinizi atmanıza yardımcı olacaktır. Seyahat öncesinde, bazı önemli noktaları göz önünde bulundurarak, oldukça keyifli bir seyahat yapabilirsiniz.

hamilelikte seyahat


İŞTE HAMİLELİKTE SEYAHAT EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Hamilelikte seyahat için en uygun aylar 4., 5. ve 6.aylar olarak tavsiye edilmektedir. Bu dönemlerde uzun mesafeleri tercih edebilir, hayalini kurduğunuz tatile çıkabilirsiniz. Bu aylardan sonra seyahat tercihleriniz konusunda daha dikkatli olmalı, daha kısa ve sakin seyahatleri tercih etmelisiniz. Bu açıdan, seyahate çıkmadan önce doktorunuzla görüşüp herhangi bir engel olmadığını teyit etmeniz, hem sizin hem de kavuşmayı sabırsızlıkla beklediğiniz bebeğinizin sağlığı açısından önem taşır. Bunun yanı sıra seyahat öncesi tıbbi dosyanızın bir örneğini ve varsa ilaçlarınızı da yanınızda bulundurmanız beklenmedik bir durumda hayat kurtarıcı olacaktır.

Hem sağlığınız hem de seyahat konforunuz açısından seçeceğiniz kıyafetlerin sıkmayacak ve terletmeyecek özellikte olmasına ve ayakkabılarınızın rahat olması çok önemlidir. Ayaklarınızın şişme ihtimaline karşı ayakkabınızın yarım numara büyük tercih edebilirsiniz. Bebek beklerken seyahat etmek istiyorsanız, sık sık acıkacağınızı göz önünde bulundurarak, çantanızda su ve atıştıracak bir şeyler bulundurmanızda fayda var. Hamilelik sırasında değişen hormonlar nedeniyle aniden üşümeniz mümkün olabilir. Bu nedenle, yanınızda bir şal ya da hırka bulundurmayı da unutmamalısınız.

hamilelikte seyahat

HAMİLELER İÇİN EN UYGUN ULAŞIM YOLU HANGİSİ?

Seyahat için tercih edeceğiniz ulaşım biçimine göre, seyahat sınırlamaları söz konusu olmaktadır. Örneğin, uçak yolculuğu düşünüyorsanız, yolculuk sırasında maruz kalacağınız yüksek basıncın olası riskleri nedeniyle, hamileliğinizin 28. ile 36. hafta arasında doktorunuzun onayını gösteren rapor dâhilinde uçuş yapabilirsiniz.36. haftadan itibaren ise büyük ihtimalle uçağa binmenize izin verilmeyecektir.

Uzun süren ve yorucu araba yolculukları ile çok sıcak ve çok soğuk iklimlere yapılan yolculuklar hamileleri daha da yorar. Bu açıdan, daha kısa süreli seyahatleri tercih etmeniz, rahatlığınız açısından iyi olacaktır. Eğer araba ile yolculuk yapacaksanız, mutlaka emniyet kemeri takmalısınız. Kan dolaşımını düzenlemek amacıyla da sık aralıklarla küçük molalar vererek yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Şıklaşan tuvalet ihtiyacınız bekletmeden giderin.

Sıtma hastalığı riskinden dolayı genelde tropik bölgelere olan seyahatler hamilelere önerilmez. Yine de bebek beklerken seyahat planlarınız arasında Afrika, Güney Amerika gibi tropik bölgeler varsa, mutlaka doktorunuzun onayını almalı ve gerekli aşıları yaptırdığınızdan emin olmalısınız.

Gidello tarafından hazırlanmıştır.
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Orgazm aşısı gerçek mi?Kara KutuEsra Çabuk Cömert

Orgazm aşısı gerçek mi?

Mutlu bir cinsel yaşam veya belki de hiç yaşamadığınız orgazm duygusunu bu aşı sayesinde yaşayabilirsiniz.Devamı >
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
  
Arabada doğum yaptı!

Arabada doğum yaptı!

Hastaneye yetişemeyen genç anne, daha fazla dayanamadı ve arabada doğum yapmak zorunda kaldı. İşte şaşkınlıkla izleyeceğiniz o görüntüler...Devamı >
Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

Görme engelli annenin doğmamış bebeğinin yüzüne dokunduğu ilk anlar

3D ultrason görüntüleri heykele dönüştürülen bebeğine dokunan görme engelli annenin duygusal anlarıDevamı >
İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerini normal doğumla dünyaya getiriyor

İkiz bebeklerin dünyaya geliş anına tanık olun...Devamı >