Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİKTE YAPILAN ZEKA GELİŞİM (TARAMA) TESTLERİ

Gebelikte yapılan zeka gelişim (tarama) testleri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.03.2016 - 14:30 | Son Güncelleme:

Gebelik bir anne adayı için bebeğiyle arasındaki bağı sağlamlaştıran tatlı bir süreçtir. Bu süreçte anne adayının yaptırması gereken birkaç tarama testi vardır. Bu testler hakkında detaylı bilgiyi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Esra Çabuk Cömert verdi.

Gebelikte yapılan tarama testleri bebeğin Down sendromu gibi genetik birkaç hastalığın saptanmasında bize yol gösterici olur. Gebelik sürecindeki tarama testleri 24. haftaya kadar devam eder.

İLK TRİMESTER TARAMA TESTLERİ

İlk trimester tarama testleri

İkili tarama testi: Gebeliğin 11-14. haftası arasında yapılır. Bu test bize Trizomi 21 (Down Sendromu),Trizomi 13 ve Tirozomi 18 ile ilgili bilgi verir. İkili tarama testlerinin değerlendirilmesinde anne yaşı, annenin kanından bakılan BHCG ve PAPP-A değerleri, ultrasonografi ile bakılan ense kalınlığı ölçümünü (NT) değerleri kullanılır.

Sınır değerimiz 1/270'dir.Bu değer şunu demek ister 270 kadında 1 riskiniz var demektir. İkili testi sonucu 1/156 gelen bir hasta için bu 156 kadında 1 riskiniz var demektir, ki bu durumda oranınız artmış yüksek riskli hasta grubuna girmiş olmaktasınız.

Bu testin doğruluk oranı nedir?

Testin bu dört parametre ile duyarlılığı %90 civarında; yalancı pozitifliği de %5 civarındadır. Tüm tarama testleri arasında muhakkak yaptırılması gereken yegane testlerden biridir. 11-14. haftalarda yapılır.

İlk 3 ayda başka hangi testler yapılır?

Nazal kemik taraması (Burun kemiğinin var olup olmaması): Nazal kemiğin olup olmaması ilk trimesterde önemlidir. Tirozomi 21 taramasında nazal kemik incelemesinin yüksek önemi vardır. Çünkü burun kemiği görülmemesi Down sendromu için bir gösterge olabilir.

Fetal DNA tarama testi: Annenin kanından bebeğin hücrelerine bakıp bebeğin DNA’sına göre bize bilgi verir. En önemli özelliği çok yüksek doğruluk oranı ile hala kullanılan diğer tarama testler 2’li-4’lü tarama testlerini tamamlamakta, amniyosentez girişimsel işlemlerin taşıdığı işleme bağlı fetal kayıp ve komplikasyonlara neden olmamaktadır.

Gebeliğin 9. haftasından sonra bakılır. 2 haftada sonuç verir, sonucu normal veya anormal olarak rapor edilir.

Fetal DNA testi herkese yapılmalı mı?

Riskli hasta grupları ve ileri yaştaki gebelere yapmak en doğrusudur.

İKİNCİ TRİMESTER TARAMA TESTLERİ

İkinci trimester tarama testleri

Üçlü tarama testi: Gebeliğin 16-20. haftaları arasında alınan tek bir kan örneği Trizomi 21,18 ve Nöral tüp defektlerinin taramasında kullanılabilmektedir. Bu test ile Down sendromu hastalarının %60, açık nöral tüp defekti hastalarının %90'ını tespit etmek mümkündür.

3'lü tarama testinde annenin yaşı, serum BHCG, serum Estriol, Maternal serum AFP bakılır. Bu testin Down sendromu saptaması %65-70 civarındadır. Yalancı pozitiflik %5-10 civarındadır.

Dörtlü tarama testi (Entegre test): 3'lü tarama testine ek olarak inhibin A markerı da eklenmiştir. 4'lü tarama testinin duyarlılığı %80'dir, inhibin A eklenerek duyarlılık yükseltilmiştir, 2li tarama testini kaçırdıysanız muhakkak entegre testi yaptırmalısınız.

Peki 3’lü test mi yaptırılmalı yoksa 4’lü test mi?

Eğer 2’li testi kaçırmışsanız 4’lü testi yaptırmalısınız.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Op. Dr. Esra Çabuk Cömert

 

AY AY BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 10.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.