Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİKTE UÇAK YOLCULUĞU

Gebelikte uçak yolculuğu
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
05.12.2015 - 15:37 | Son Güncelleme:

Uçağa binecek hamileler nelere dikkat etmeli?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Ahmet Murat Emanetoğlu hamilelerin uçak yolcuğu yapmasının özel bir risk taşımadığını belirtti ve uçağa binecek hamilelere tavsiyelerde bulundu.

Uçak yolculuğu sağlıklı bir gebe ve onun fetusu için özel bir risk taşımamaktadır. Bununla beraber gebeliğe ciddi anemi, orak hücre anemisi, pıhtılaşma problemleri ya da plasental yetmezlik gibi durumlar eşlik ediyorsa bir takım problemlere yol açabilir. Bu yüzden bu durumları doktorunuzla konuşmanızda fayda vardır.

uçak

Bazı kadınlar uçak yolcuğu sırasında azalan basınçtan dolayı endişelenebilirler. Uçuş sırasında kabin içi basınç 5000 ile 8000 arasında değişmektedir. Bu basınç düzeyindeki oksijen deniz seviyesine göre daha azdır ancak vücudunuz buna uyum sağlayacaktır.

GEBELİKTE RADYASYONA MARUZ KALMAK

Uçak yolculuğundaki bir başka sorun ise yüksek irtifadaki güneşin yaydığı elektromanyetik radyasyondur. Gebelikte radyasyona maruz kalmanın etkilerini biliyoruz fakat bu uçuşlar eğer çok sık olmayacaksa bunun bir önemi olmayacaktır. Buna karşılık pilot, hostes, kabin görevlisi gibi mesleği olanlarda radyasyona maruziyet artacak ve tavsiye edilen sınırların üzerine çıkabilecektir. Böyle bir durum yine doktorunuza danışmayı gerektirir.

Gebe bir kadının yolculuk yapması için en uygun zaman, ikinci trimester yani 18 ile 24. hafta arasıdır. Bu dönemde en az düşük ve erken doğum riski vardır. Pek çok doktor erken doğum riski olan gebelerin ve normal gebelerin 36 haftadan sonraki uçak yolculuğunu yasaklar.

uçak 

UÇAĞA BİNECEK GEBELERE BAZI TAVSİYELER;

 • Koridor tarafı veya ara bölümdeki koltukları isteyin. Bu size daha geniş bir alan ve rahatlık sağlayacaktır. Ya da kanat kısmından isteyebilirsiniz. Burası da daha az sarsıntılı bir yolculuk sağlayacaktır.
 • Emniyet kemerinizi karnınızın altından uylukları çaprazlayarak bağlayın.
 • Pıhtılaşmayı önlemek için her yarım saatte bir kalkıp yürüyün ya da “kemerinizi takın” uyarısı yanıyorsa ayak bileklerinizi öne- arkaya kuvvetli ve sık olarak oynatın.
 • Bol miktarda sıvı alın. Uçaktaki düşük nem dehidratasyona da neden olacaktır.
 • Her uçak şirketinin gebelerle ilgili kendi kuralları vardır. Uçak biletinizi almadan önce bu durumunuzu konuşun.

 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Ahmet Murat Emanetoğlu

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 05.12.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.