Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİKTE HANGİ DURUMLARDA DOKTORA BAŞVURULMALI?

Gebelikte hangi durumlarda doktora başvurulmalı?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ebru Ünal’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.
 
 

26.09.2016 - 14:38 | Son Güncelleme:

Gebelik döneminde normal kontroller dışında doktora başvurmayı gerektirecek durumlar hangileridir? Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ebru Ünal, konuyla ilgili, bebek bekleyen anne adaylarını bilgilendiriyor.

Gebelik dokuz ay on beş gün süren uzun bir dönemdir. Bu süreçte kadında her an değişim olur. Hormonlar bir yandan, bebeğin büyüyerek yer kaplaması ve baskı yapması bir yandan, göğüslerin büyümesi, kilo alma bir yandan, psikolojik değişiklikler ise diğer taraftan kadınının bambaşka biri haline dönüşmesine neden oluyor. Bu kadar fazla değişiklik varken hangilerinin hastalık veya acil durum olduğu, hangilerinin normal olarak değerlendirilmesi gerektiği konusunda kadınlar mutlaka bilgilendirilmelidir. Çünkü öyle durumlar var ki aslında çok acil ama gebe bunun geçmesini bekliyor, ya da öyle durumlar var ki aslında çok normal ama kadın bunların çok anormal olduğunu düşündüğü için acile gidiyor. Peki, hamilelik döneminde hangi şikayetler sonrası mutlaka doktora başvurulmalı? Hamilelik döneminde yaşanabilecek sorunlar neler?

İLK 3 AYDA

Hamilelikte sağlık

İlk üç ayda acile gitmeyi gerektiren sorunlar şöyle sıralanabilir;

 • Parlak kırmızı vajinal kanama,
 • Ateş,
 • Günde beş defadan fazla kusma,
 • Hızlı kilo kaybı.

3. VE 6. AYLAR ARASINDA

Hamilelikte sağlık

Hamileliğin üçüncü ayından altıncı ayın sonuna kadar gebe çok daha rahat eder. Enerjisi gebelik öncesinden bile daha fazladır. Cinsel isteği artar. Bu dönemde oluşabilecek acil durumlar; bulantı- kusma, idrar yaparken yanma, vajinal kanama ve kasık ağrısıdır. Bu dönemde vajinal kanama olması kesinlikle doğal değildir ve mutlaka gecikmeden doktora muayene olunması gerekir.

SON 3 AYLIK DÖNEMDE

Hamilelikte sağlık

Gebeliğin son üç ayında vücudunuz artık eskisi gibi değildir, her şey değişir. Daha zor hareket edersiniz, daha hızlı kilo alırsınız, mideniz yanar. Bunların birçoğu normal olsa da acil durumları mutlaka bilmelisiniz. Bebeğiniz hareket etmiyorsa uyuyor olma ihtimali yüksektir. Ama bekleme süreniz 24 saati geçmemelidir. Bebeğin hareketini hissetmediğinizi düşündüğünüzde yemek yiyin ve bir saat sonra yan yatın, bu şekilde iki saat boyunca bebeğinizin hareketini sayın, iki saat içinde en az on kere hareket etmesi gereklidir. Gebelik ilerledikçe hareket etme sıklığı ve şiddeti azalır. Ama yine de her bebeğin kendine özgü hareket düzeni olmalıdır.

Son üç ay içinde bulantı ve kusma ile birlikte baş ağrısı ve tansiyon yüksekliği varsa mutlaka acile gitmelisiniz. Tansiyonun 140-90 mmhg değerinin altında olması gereklidir. Bu değerin üstünde olursa mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmelisiniz.

Acile gitmenizi gerektiren diğer belirtiler ise düzenli kasılmalar, vajinal kanama ve ateştir.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 26.09.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.