Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİKTE CİNSEL YAŞAM NASIL OLMALI?

Gebelikte cinsel yaşam nasıl olmalı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
M. Berk Karaoğlu’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

25.12.2019 - 12:12 | Son Güncelleme:

Toplumda hamilelik döneminde cinsel yaşamın olmaması gerektiği düşünülür. Fakat bu durum yapılan çalışmalar sonucunda tam tersi olması gerektiği görülmüştür. Zaten hamilelik dönemi anlamlı bir süreç olup hem fiziksel hem de psikolojik değişiklikler yaşadığımız bir dönemdir.

Bu dönem oldukça hassas bir dönem olduğu için anne adaylarına baba adayının ve sosyal çevrenin yeterli desteği ve şevkati göstermesi gerekmektedir.

BABA ADAYLARI EŞLERİNE DESTEK OLMALI

Hamilelikte bedenimiz bir çok değişikliğe uğramaktadır. Bu durum anne adaylarında kaygı yaratabilir. Eski bedenlerine kavuşamayacaklarını ve eşlerinin onları eskisi kadar beğenmeyeceklerini düşünebilirler. Baba adayları bu noktada eşlerine destek olmalı ve birlikte keyifli vakit geçirmeye özen göstermelidirler.

Gebelikte cinsel yaşamda baba adayları rahatsızlık vermemek adına bu dönemde eşinden cinsel yönden uzaklaşabiliyorlar. Bu dönemde kadınlar kendilerini beğenilmemiş ve kötü hissedebiliyor. Erkek onu rahatsız etmemek için uzak durduğu için kadının daha çok negatif kognisyonları ve olumsuz düşünceleri pekişir. "Ben sevilmiyorum, istenmiyorum" şekilde düşünebilirler.

Yaklaşık yedi ve yedi buçuk aya kadar eğer kadın doğum uzmanı ekstra bir şey söylemiyor ise cinsel ilişki kurulabilir. Fakat bu noktada pozisyon çok önemlidir. Misyoner pozisyon önerilmemektedir. Çünkü kadının üstüne doğru gelindiğinde karına yönelik bir baskı olabilir. Uygun pozisyonu açıklayacak olursak, kadın ve erkeğin aynı yöne bakarak yan döndüğü ve erkeğin daha arkada olduğu pozisyondur. Bu pozisyon daha risksiz bir pozisyondur. Toparlayacak olursak gebelikte cinsel yaşamın sürdürülmesi herhangi bir zarara uğratmadığı gibi aksine hem hormonel hem de psikolojik açıdan faydaları bulunmaktadır.

Yayın tarihi: 25.12.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.