Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİKTE BAŞ AĞRISI NORMAL Mİ?

Gebelikte baş ağrısı normal mi?
15 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

Gebelikte görülen baş ağrısının normal olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, geçmeyen ve şiddetli seyreden baş ağrıları için çözüm önerilerinde bulundu.

Normal hayatta da birçok insanın sıkıntısı olan baş ağrısına gebelikte de rastlanır. Gebelikte baş ağrısı annede sinirlenmeye ve strese neden olur. Dayanılmaz baş ağrılarında ise mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Migren hastası olan hamileleri ise biraz daha zor bir gebelik bekliyor. Migren ilaçlarınızı doktorunuza danışarak kullanmalısınız ve eğer hiçbir zararı yoksa düzenli olarak kullanmanız sizin için çok iyi olacaktır.

Anne adaylarının gebelikte en sık karşılaştığı durumlardan birisi olan baş ağrısı, bireyi daha stresli ve sinirli yapar. Gebelikte ortaya çıkan bu baş ağrısının en büyük sebebi gebelikte artışa geçen hormonlardır. Bu hormonlar progesteron ve östrojendir. Bu hormonların etkileri sizde baş ağrısı yapacaktır ve bu ağrılar çok şiddetli olmadığı sürece korkmanıza gerek yoktur.

Anne adaylarının, hormonların etkisinin yanı sıra uykusuzluk, stres, yeme alışkanlıkları, kan şekeri değişiklikleri, yorgunluk gibi nedenler de baş ağrısına sebep olur. Az, yeteri kadar ve dengeli beslenerek bunu önleyebilirsiniz. Anne adayları dinlenerek, egzersiz yaparak, ılık duş alarak ve karanlık ortamlarda derin nefes egzersizleri yaparak bu baş ağrılarının üstesinden gelebilir.

Anne adayları baş ağrısını ilk kez çekmesine rağmen çok şiddetli, geçmek bilmeyen, ani başlayan ağrılar ve yanı sıra ateşin de yükselmesi durumunda mutlaka doktora gitmeliler.

Toparlayacak olursak gebelik döneminde baş ağrısı normal bir durumdur. Annede strese ve sinire yol açan baş ağrıları bazen dayanılmaz olmaktadır. Üstelik bir de annenin migreni de var ise anne adayının ağrısı çok daha katlanılmaz olmaktadır. Anne bu gibi dayanılmaz ağrılarda mutlaka doktoruna başvurmalıdır.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 19.01.2017
15 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Cinsel problemlerinden utanıyorlarMutlu Aile Mutlu ÇocuklarObengül Ejder

Cinsel problemlerinden utanıyorlar

Cinsel işlev bozuklukları çiftlerin çözmekte zorlandığı en önemli sorunların başında geliyor.Devamı >
Göbekleri nasıl eriteceğiz?Doğanın Şifalı EliEnder Saraç

Göbekleri nasıl eriteceğiz?

Karın bölgesindeki yağlar eritilmesi en zor yağlardır ve bu yüzden düzenli spor yapılması gerekmektedir. Spor salonlarına giderek bu konuda yardım alabilirsiz. Böyle bir imkanınız soz konusu değilse eğer, doğru egzersiz hareketleri öğrenerek belirli aralıDevamı >
Gerçek mutluluk sizin içinizde saklıYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Gerçek mutluluk sizin içinizde saklı

Hiç düşündünüz mü neden maddi manevi tüm isteklerine sahip olduğu halde mutsuz olan bir sürü insan var. Devamı >
Ailelere ve sınava girecek gençlere TEOG öncesi önerilerCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Ailelere ve sınava girecek gençlere TEOG öncesi öneriler

Her fırsatta bu sınavda ne olursa olsun onu sevdiğinizi söyleyin.Devamı >