Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİKTE 3 VE 4 BOYUTLU ULTRASON

Gebelikte 3 ve 4 boyutlu ultrason
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.11.2018 - 14:00 | Son Güncelleme:

Ultrasonun tıp alanında kullanılması ile birlikte gebelik tarihinde bir çığır açılarak bebekleri anne karnındayken incelenmeye başladığını belirten Radyoloji Uzmanı Dr. Rengin Türkgüler, 2 boyutlu, 3 boyutlu ve 4 boyutlu ultrasonların farklarını anlatıyor.

ultrason

Ultrason cihazları kulakla duyulamayacak yüksek frekanstaki (ultra) ses dalgalarının (sound) üretilmesi, bir aracı (transducer) yardımıyla dokuya gönderilmesi ve değişik yoğunluklardaki dokulardan ses dalgalarının yansıyarak işlenip bir ekran (monitor) üzerinde görüntülenmesi temeline dayanmaktadır.

                         

Teknolojik ve endüstriyel alandaki gelişmeler, bu cihazlardaki görüntü kalitesini arttırmıştır ve bu da incelemenin daha ayrıntılı yapılabilmesine olanak vermektedir.4D ultrasonlar emsalleri içinde son teknoloji ürünüdür. Görüntü kalitesi, 2 boyutlu ultrasonlardan daha iyidir, MR görüntülemede olduğu gibi yumuşak dokular net olarak seçilebilmektedir.

2 BOYUTLU ULTRASON- (2D ULTRASON)

2d ultrason

Muayenehanelerde rutinde kullanılan, grinin tonları şeklinde görüntü elde edilen, BPD,AC,FL gibi ölçümler alınan ultrason cihazıdır.

Yayın tarihi: 15.11.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.