Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİK VE KABIZLIK KABUSU

Gebelik ve Kabızlık Kabusu
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gebelik döneminde kabızlık sorunu neden yaşanır ve önlemleri nelerdir?

Gebelik döneminde anne adaylarının sık sık karşılaştığı kabızlık sorunu neden yaşanır ve önlemleri nelerdir?

Progesteron Düz Kaslarda Yavaşlamaya Neden Olur

Düz kaslar vücudumuzda kendi kontrolümüz dışında çalışan kaslardır ve bu nedenle istemsiz kaslar olarak da adlandırılırlar. Mide, bağırsaklar, idrarı böbreklerden mesaneye taşıyan üreterler istemsiz yani düz kaslara örnek olarak gösterilebilir.

Progesteron hormonu vücuttaki hemen hemen tüm düz kaslarda yavaşlamaya neden olur. Bu nedenle bağırsaklarınız içindeki besin artıkları hamilelik öncesi dönemde olduğu kadar hızlı ilerleyemez. Bu durumun doğal sonucu da kabızlıktır. Öte yandan hamilelik ilerleyip rahim büyüdükçe bağırsaklar üzerinde yarattığı baskı da başka bir konstipasyon etkeni olabilir.

Beslenme Alışkanlığı Kabızlığı Etkiliyor

Kabızlığa yol açan etkenlerden bir diğeri de beslenme alışkanlığıdır. Yeteri kadar lif ve sıvı alınmaması dışkının sertleşmesine neden olur. Hamilelik sırasında kullanılan demir ilaçları da kabızlığa neden olabilirler. Kabızlık hamilelik sırasında herhangi bir dönemde ortaya çıkabilir. Dönem dönem azalıp artış gösterebilir.

Kabızlık için Sıvı Tüketmek Gibisi Yok

Hamilelik sırasında konstipasyon yakınmasını en aza indirmek için bazı önlemler alınabilir. Bunlardan en önemlisi bol miktarda lif yani fiber tüketmektir. Bol miktarda meyve ve sebze yemek soruna yardımcı olacaktır. Bir diğer önlem de yeterli miktarda sıvı almaktır.

Hamile bir kadın günde en az 8-10 bardak su içmelidir. Düzenli egzersiz yapan kadınlarda da kabızlık sorununa daha az rastlanmaktadır. Tüm bu önlemler işe yaramadığı takdirde doktorunuz dışkıyı yumuşatacak ve gebelik sırasında kullanımı güvenli olan ilaçlar önerebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 
Dr. Alper Mumcu

HAFTA HAFTA GEBELİK

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.