Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİK, VAJİNAL MANTARI TETİKLİYOR

Gebelik, Vajinal Mantarı Tetikliyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.03.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Giysiler ve kozmetik ürünler, mantarı tetikliyor.

Erişkin kadınların yaklaşık yüzde 75'i yaşamlarının herhangi bir döneminde en az bir kez mantar enfeksiyonu geçiriyorlar. Çoğu kez gebelik, antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle ortaya çıkan bu durum tedaviye kolay cevap veriyor. Ancak kronik vajinal mantar enfeksiyonu hem cinsel hem de psikolojik sorunlara yol açabiliyor.

Vajinal mantar enfeksiyonunda üreyen mikroorganizmalar genellikle başkasından bulaşmaz. Kişinin zaten kendi vajinasında bulunan maya hücreleri çeşitli nedenler ile aktif hale gelip enfeksiyon yaratır.

Çok nadiren cinsel ilişki ile bulaşabilir. Ancak bir kadında mantar enfeksiyonu olması mutlaka cinsel ilişki ile bulaştığı anlamına gelmez. Hayatında hiç cinsel ilişkide bulunmamış kişilerde hatta küçük çocuklarda bile mantar enfeksiyonu olabilir.

Giysiler ve Kozmetik Ürünler Mantarı Tetikliyor

Özellikle kilolu kadınlarda giyilen naylon giysiler ve çamaşırlar bölgede sıcaklık ve nem artışına neden olurlar. Bu durum mantar hücreleri için altın değerinde bir fırsattır. Gelişen enfeksiyon tekrarlama ve kronikleşme eğilimindedir.

Ayrıca renkli tuvalet kağıtları, parfümler, yüzme havuzundaki ilaçlar, tampon ve pedler alerjiye neden olabilirler. Alerjik zemin üzerinde ise daha sonra mantar enfeksiyonu gelişebilir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Op. Dr. Burcu Arslan 

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 03.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

evet mantara karşı korunmanın ilk adımı pamuklu çamaşırlar giymek...

17.03.2011 14:48:51 hanife şahin