Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİK TESTİ NEDİR? GEBELİK TESTİ NASIL YAPILIR?

Gebelik testi nedir? Gebelik testi nasıl yapılır?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

Gebelik testi hakkında açıklamalarda bulunan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, bu testleri uygularken dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyor.

Gebelik testi, hamile olma şüphesi taşıyan bayanların tereddütlerini gidermek için yapılan testtir. Gebelik testleri anne adaylarının kendi yapabileceği şekilde ya da hastane ortamını gerektiren şekillerde yapılabilir.

Gebelik şüphesi taşıyan kadınların yaptıkları bu testler, hem kan hem de idrardan yapılabilir. Kandan ve idrardan bakılan testlerde hamileliğin müjdesi olan HCG hormonu aranır. Bu hormona hamileliğe eşdeğer diyebiliriz.

Gebelik testleri için sabah idrarı tercih edilir. Gebelik testinin bir diğer yapılama şekli ise kanda aranan HCG hormonudur. Bu testlerin pozitif çıkması hamile olduğunuzun habercisidir. Kadınlar bu testleri birkaç belirtiden sonra yapmayı tercih ederler. Anne olmak onları çok mutlu edecektir ve ondan dolayı bu testleri çok isteyerek yaptıracaklardır. Bu testler kadınları zorlayan testler değildir.

Toparlayacak olursak gebelik testi, gebeliği isteyen anne adayları için oldukça umut verici ve mutlu edici bir testtir. Anne adayları bu testi ilk önce kendileri evde yaparlar. Anne adayları bu testin sonucuna göre ise gebeliği isteyip istememesi durumuna göre sevinir veya üzülür. Yani bu test anne adayları için bir sevinç kaynağı olabilir. Her eczanede bulunan bu gebelik testini anne adayları evde idrarlarıyla uygularlar. Bunun sonucu pozitif veya negatif olur.

Çift çizgi olmuş olursa pozitif yani “gebelik durumu”, tek çizgi olmuş olur ise negatif yani “gebelik durumu yok” anlamına gelir. Anne adayları bu testi doğru uyguladıkları takdirde testin sonucu %90 doğrudur. Bu testlerin sonucu neye göre belirleniyor diye sorarsanız, bu yapılan idrar testinde idrarda HCG hormonu görülür ise gebelik var, görülmez ise gebelik yoktur. Bir diğer test ise hastane koşullarında kanda bakılır. Yine aynı şekilde kanda HCG hormonu görülür ise pozitif yani “gebelik durumu var”, HCG hormonu yok ise negatif yani “gebelik durumu yok”. Bu testin sonucu ise %98 doğru çıkmaktadır.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 16.03.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >