Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİK DÖNEMİNDE KIZAMIK VE KIZAMIK AŞISI

Gebelik döneminde kızamık ve kızamık aşısı
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
12.05.2015 - 09:40 | Son Güncelleme:

Hamilelikte kızamık olan biriyle temasınız olursa ne yapmalısınız?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Korkut Arslan, gebeleri kızamık geçiren birisiyle temas ve aşı konusunda bilgilendirdi.

Gebelikte kızamık geçiren biriyle temasınız olursa ne yapmalısınız?

Hiç kızamık geçirmemiş veya bunu hatırlamıyorsanız yapmanız gereken bu hastalığı geçirip geçirmediğinizi öğrenmektir.

Bunu yaptırmakta mümkün olup kızamık (Rubeola) IGG denilen testi yaptırmalısınız. Bu testin pozitif olması kızamığı geçirip geçirmediğinizi hatırlamasanız bile bağışıklığınızın olduğunuzu kesin olarak gösterir. İçiniz tamamen rahat olsun. Bu durumda kızamıklı biri ile temasınız olsa da hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

Kızamık aşısı

Eğer geçirmediğinizden eminseniz veya testinizin sonucu negatif ise gebe kalmadan en az 30 gün önce birer ay ara ile 2 doz canlı virüs aşısı yapılmalıdır.

Eğer aşısızsanız ve gebelikten önce aşı yaptırmadıysanız siz bu durumda iken kızamık geçiren birisi ile temasınız olursa temastan sonraki 6 gün içerisinde enfeksiyon hastalıkları uzmanına mutlaka başvurmalısınız. Çünkü bu durumda geç kalınmadan yaptırmanız gereken gamaglobulin denen aşıyı olmalısınız. Bu aşıyı yaptırmadığınız durumda kızamık geçirirsiniz. Kızamık virüsü de bebeğinize bulaşır. Bu da istenmeyen bir sürü sorun demektir.

Bu nedenle gebe kalmadan önce mutlaka testlerinizi yaptırın ve gerekli aşılarınızı olun. Bu şekilde hem kendinizi hem bebeğinizi korur ve daha mutlu bir gebelik geçirirsiniz.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Korkut Arslan

Gebelik

doktorsitesi.com 'a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.
Yayın tarihi: 12.05.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.