Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

“FİBROMİYALJİ” DOĞUMDAN SONRA GÖRÜLEBİLİR!

“Fibromiyalji” doğumdan sonra görülebilir!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.07.2015 - 12:00 | Son Güncelleme:

Fibromiyalji nedir? Fibromiyaljinin ortaya çıkma nedenleri nelerdir? Doğum sonrası da karşılaşılabilen bu rahatsız hakkındaki detaylar...

Annelik kolay değildir. Uykusuz geceler, sürekli emzirmek için uyanmalar, gazlı ağlayan bir bebek... 24 saat nasıl geçiyor anlamazsınız. Çok zor gibi gelebilir anne olmayanlara... Zordur elbet ama nereden geldiği belli olmayan bir dayanıklılık da olur. Ancak bazen bu yorgunluk ne yapılırsa yapılsın geçmeyebilir. Kendinizi mutsuz, uykusuz, dağılmış hissediyor, sırt ve boyun ağrısı çekiyor olabilirsiniz. Dikkat, tüm bu belirtiler mevcutsa mevcutsa sizde “fibromiyalji” (yumuşak doku romatizması) olabilir!

Fibromiyalji nedir?

Fibromiyalji; yaygın vücut ağrıları ile kendini gösteren ama tüm bedeni etkileyen bir hastalıktır. Boyunda, sırtta daha belirgin olmak üzere tüm bedende yer değiştiren ağrılar vardır. Sürekli yorgunluk, halsizlik, hiçbir şey yapacak halin olmaması da tipiktir. Mutsuzluk, uyku bozuklukları, vücutta ağrılı hassas noktalar, eklemlerde sabah sertliği, ellerde ve kollarda uyuşma, şişlik hissi vardır. Tüm beden en küçük baskıda bile dayak yemiş gibi ağrıyabilir. Kabızlık, gaz, şişkinlik gibi barsak çalışmasında düzensizlikler vardır. Fibromiyalji toplumda %2 oranında görülür. Hastaların çoğunluğu 30-60 yaş arası kadınlardır.

Sezaryen, fibromiyaljiyi başlatabilir mi?

Fibromiyalji psikolojik değildir. Tamamen biyoelektriksel bir hastalıktır. Bedenin yaşamsal faaliyetlerini yürüten otonom sinir sistemi bozulmuş, olumsuz uyaran üreten alanlardan kötü etkilenir. Temelde yaşamsal enerji dibe vurmuştur. Bu nedenle ilaçlarla tedavisi mümkün değildir. Film ve tahlillerle de tespit edilemez. Çevrenizdekiler sizi anlamayabilir.

Fibromiyaljinin ortaya çıkmasında öncelikli çocuklukta geçirilen boğaz enfeksiyonlarının yarattığı bozucu alan vardır. Buradan çıkan olumsuz uyaranlara jinekolojik bölgedeki olumsuz uyaranlar eklenince hassas yapılı kadınlarda fibromiyalji ortaya çıkabilir. Sezaryenin oluşturduğu beden üzerindeki olumsuz etki alt yapıyla birleşince fibromiyalji açığa çıkabilir. Nadiren olsa da başınıza gelebilir. Bu durumdaysanız tedavi için bazı seçenekler vardır. Emzirdiğiniz için ilaç kullanamazsınız. Fibromiyaljide çok etkili de değildir. Emzirirken nöral terapi yaptırabilirsiniz. Bebeğinize olumsuz etkisi olmaz. Özellikle sezaryen bölgesi bozucu alanı düzeltilmelidir. Anneliğin gücünü ancak tedavi sonrası hissedebilirsiniz.

Unutmayınız, siz çok iyi bir annesiniz sadece yapmak istediklerinize bedeniniz yetmiyor. Umutsuzluğa kapılmayın. Her hastalığın nedeni ve çaresi vardır.

Nöroloji Uzmanı
Dr. Emel Gökmen

Yayın tarihi: 28.07.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.