Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ERKEN DOĞUM ÖNLENEBİLİR Mİ?

Erken Doğum Önlenebilir mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.03.2011 - 15:55 | Son Güncelleme:

Günümüzde erken doğum oranları çok yüksek.

Son zamanlarda erken doğum oranlarının yükselmesi, birçok hamilenin “Acaba benim de başıma gelecek mi?” korkusu yaşamasına sebep oluyor. Bu korkuyu aşmak için erken doğumun nedenlerini inceledik. Bu konudaki görüşlerini almak için Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Numan Beyazıt'a başvurduk.  

Erken Doğum 37’nci hafta dolmadan doğumun gerçekleşmesi demektir. Son yıllarda artış göstererek tüm doğumların yüzde 12’sini oluşturmaya başlamıştır.

Erken Doğumun Nedenleri

Erken doğumun nedenleri 4 grupta sıralanabilir.

1-Rahmin gerginliğine bağlı olanlar: Çoğul gebelikler, polihidroamniyoz, rahmin şekil bozuklukları.

2-Enfeksiyonlar: Vajina ve idrar yolu iltihapları.

3-Kanamalar: Plasentanın (çocuğun eşi) önde olması veya erken ayrılması.

4-Bebekte gelişme geriliği veya annenin aşırı stresi.

Günümüzde çoğul gebeliklerin artış gösterme sebebi tüp bebek uygulamalarında birden fazla embriyo transferi yapılmasıdır. Tek embriyo transferinde gebelik oranlarının düşük olması nedeniyle 2 veya daha fazla embriyo transferi tercih edilmektedir. Bu nedenle çoğul gebelikler arttıkça erken doğumlar da artış gösterebilir.

Erken Doğumu Tahmin Etmek Mümkün mü?

Erken doğumu önceden tespit etmek için etkinliği kanıtlanmış bir yöntem yoktur. Ancak ultrasonla rahim ağzı uzunluğunun ölçülmesi (2,5 cm’nin altı risklidir) ve fetal fibronektin tayini uyarıcı olabilir. Bunlara en azından yatak istirahatı önermek doğru olur.

Progesteron hormonunun daha önce erken doğum yapanlarda önleyici olarak kullanılması ile erken doğum oranının yüzde 35–40 azaldığını gösteren 2 çalışma vardır. Fakat bu tüm riskli gruplarda faydalı olacağı anlamına gelmez.

Erken Doğum Engellenebilir mi?

Maalesef erken doğum başladığında bunu durdurmak için kullanılan çeşitli ilaçların, sonucu etkilediğini gösteren yeterli delil yoktur. Erken doğum tedavisinde esas amaç biraz zaman kazanıp bu sırada bebeğin akciğer olgunlaşmasını sağlayan ilacı kullanmaktır. Bu uygulamayı 24–34 haftalık gebeliklerde yapmak gerekir. Bu arada yenidoğan döneminde görülebilen grupB streptokok enfeksiyonunu önlemek için koruyucu antibiyotik verilir.

Erken doğan bebeğin geleceği, kaçıncı haftada doğduğu ve yoğun bakım olanakları ile ilgilidir. 30 haftada doğan bebeklerin yüzde 97’si yaşamaktadır. 28’nci haftadan öncesi ise oldukça risklidir.

Yayın tarihi: 29.03.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

allahım kimsey vermesin stresde erken doguma sebep olabiliyor

31.03.2011 12:21:14 gülşah kaplan