Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ELEKTRONİK CİHAZLAR BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Elektronik cihazlar bebeğe zarar verir mi?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

06.10.2017 - 11:10 | Son Güncelleme:

Günümüzde elektronik cihaz kullanımının yaygınlaştığına dikkat çeken Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, anne adaylarına elektronik cihaz kullanımı ile ilgili önerilerde bulunuyor.

Günümüzdeki en büyük sorun veya açmaz; “Elektronik cihazlar hayatımızda olmalı mı, olmamalı mı?” Kafa karıştırıcı ve çözümü şu anda henüz olmayan bir açmaz.

Elektronik cihazlar bu kadar hayatımızın içinde iken onlardan vazgeçmekte o kadar kolay olmayacaktır. Ancak hiçbirimiz ya da hiçbir üretici, bu cihazlar masum ve sağlığa zararlı değildir diye deklare edemiyor. Her kullandığımız elektronik cihazın tabi ki kötü etkileri var ve bu gebelik döneminde daha dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Günlük hayatımızda çok önemli yere sahip olan elektrikli aletleri hayatımızdan çıkaramayız.

BEBEK

Gebelik döneminde ise eskiye oranla daha az kullanmak daha sağlıklıdır. Bu uygulamayı birkaç küçük nokta ile sağlayabiliriz

 • Speaker ile konuşabiliriz
 • Laptoplarımızı kucağımıza almadan kullanabiliriz
 • Kullanım süresini sınırlayabiliriz
 • Kullanılmayan elektronik eşyaları evde kapatabiliriz
 • Cep telefonu ile konuşma ve kullanma süresini sınırlayabiliriz.

Elektronik cihazlardan yayılan radyo dalgaları vardır. Bu dalgalar iyonize ve iyonize olmayan dalgalar olarak ikiye ayrılmaktadır. İyonize olmayan dalgalar iyonize dalgalara göre daha tehlikeli olan dalgalardır. Bu dalgalara çok maruz kalınmadığı sürece kanser yapma özelliği daha düşüktür. Hamilelikte kullanılan elektronik eşyalara çok dikkat edilmesi gerekmektedir ve mutlaka kullanımları azaltılmalıdır. Aksi takdirde bebek bu dalgalara çok maruz kalmış olursa gelişim bozuklukları, zihinsel bazı problemler, algılama güçlüğü, intra uterin kemikleşmede gerilik olması sorunlarla karşılaşılabileceği hayvan deneyleri ile savunulmuştur ancak yeterli insan çalışması yoktur. Bundan dolayı gebelikte bu aletlerin kullanımlarını azaltılması gerekmektedir.

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 06.10.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.