Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DÜŞÜK YAPTIKTAN SONRA NE ZAMAN HAMİLE KALINABİLİR?

Düşük yaptıktan sonra ne zaman hamile kalınabilir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

16.05.2017 - 00:15 | Son Güncelleme:

Düşük yapmak, gebe kalındıktan sonra en çok korkulan durumdur. Bu durum gebe kadınları oldukça zor durumda bırakır. Anne adaylarının düşük hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Maalesef ki bazen gebelikler düşük ile sonlanabiliyor. Anne adayları bu dönemde ilk önce psikolojik olarak çok yıpranırlar. Annelerin beklediği bir gebelik ise eğer, düşük olduğu zaman da çok üzülürler. Bu depresyonu atlattıktan sonra tekrar gebe kalmak isteyebilirler.

Bazı anneler bu kararı daha erken alırken, bazıları bu kararı çok daha sonra alırlar. Çünkü buna hazır değillerdir. Anne adayları tekrar gebe kalmaya karar verdiği zaman bir muayene olmaları ve doktorlarına görünmeleri gerekmektedir.

DOKTORUNUZUN İZNİ OLMALI 

Anne adayları tekrar gebe kalmayı düşünüyor ise, doktorlarına da danışarak tekrar gebe kalabilirler. Düşükler, erken gebelik döneminde olan düşükler ve geç gebelik döneminde olan düşükler olarak ikiye ayrılırlar.

Erken düşükler gebeliğin 8.haftasına kadar olan kısımdaki düşüklerdir. Eğer düşüğünüz 8.haftadan önce olmuş ve ilk düşüğünüz ise bu düşüğün tekrarlama olasılığı çok daha azdır. Bu kadınlar genelde hemen ve rahatlıkla gebe kalabilirler. 8.haftadan önce olan düşüklerden 2 ay sonra anne tekrar gebe kalabilir. Eğer düşük 8 haftadan sonra olmuş ise bu düşüklerin doktor incelemesi ve tahlillere ihtiyaçları vardır. Bir diğeri ise tekrarlayan düşüklerdir. Tekrarlayan ve 8.haftadan sonra olan düşüklere de mutlaka doktor muayenesi ve tahlillere ihtiyaç vardır. Eğer doktorunuz tekrar gebe kalmanıza izin veriyor ise buna göre gebe kalabilirsiniz.

DÜŞÜKTEN SONRA İKİ AYLIK BİR SÜREYE İHTİYAÇ VAR

Anne adayları düşük yaptıktan sonra kendilerini toparladıktan hemen sonra doktorların izin verme durumuna göre gebe kalabileceklerdir. Genel olarak düşük yapmış olan bir kadının 2 aylık bir süreye ihtiyacı vardır. Her düşükten sonra tekrar gebe kalmanız için, düşüğün üstünden 2 ay geçmiş olması gerekmektedir. 2 ay beklemek gebeliği 8.haftadan önce sonlananlar için geçerlidir. 8. haftadan sonra ve birden fazla düşük yapmış olan bayanların doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Bunun için düşük yapmış olan kadınların mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

GEBE KALMA DÖNEMİNİZİ HESAPLAYIN

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 16.05.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.