Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM YÖNTEMİNİZİ DOKTORUNUZ BELİRLER

Doğum Yönteminizi Doktorunuz Belirler
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
12.11.2010 - 00:01 | Son Güncelleme:

Hamilelik dönemi heyecan verici bir duygu olmakla birlikte korkuyu da beraberinde getirir.

Hamilelik, bir kadının yaşadığı en heyecan verici olaylardan biri olmasına rağmen korkuyu da beraberinde getiren tek duygudur aslında. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren “Acaba nasıl doğum yapsam?” diye düşünmeye başlarsınız. Sağlık durumunuz ve sizin isteğiniz doğrultusunda yapacağınız doğumunuzda en doğru kararı doktorunuzla birlikte vereceğinizi unutmayın.

Hamilelik, bir kadının hayatında psikolojik ve fizyolojik birçok değişimin görüldüğü bir geçiş dönemidir. Bu dönemde, kadında korku ve endişelerde artış oluyor. Artan bu korku durumu da kan akım hızını etkileyerek, hamilelikte birçok olumsuz etkiye sebep olabiliyor. Yapılan çalışmalar, bu korku ve endişenin en çok doğum yapmaktan ve çocuğunda bir problem olabileceğini düşünmekten kaynaklandığını ortaya koyuyor.

Gebelik ve doğum, doğal olaylardır. Doğum sırasında bazı kadınların ağrıya daha duyarlı olmalarının sebebi; doğum ile ilgili olaylara yanlış hazırlanması ve korku duymasıdır. Korku; spazmı, spazm da ağrıyı doğurur. Bazı kadınlarda normal doğum yapamazmış gibi duygusal bir yetersizlik vardır, bu da korkunun artmasına sebep olur.

Bir gebelik 280 gün (40 hafta) sürer, ancak gebeliklerin sadece %5’i beklenen doğum tarihinde sonuçlanır. Çoğu zaman 1 hafta öncesinden doğum eylemine girilir.

Doğum Yöntemleri

1- Normal doğum: Epidural anestezi ile normal doğum

2- Cerrahi doğum;

Vakum

Forceps

Sezaryen

3- Alternatif doğum yöntemi;

Suda doğum

Tüm bu doğum yöntemlerini, hastane koşulları ve doktorunuz sizin sağlık durumunuza göre belirler. Bu sebeple doktor tercihinizi iyi yapın ve ona güvenin. Minicik bebeğinizi sağlık ve mutlulukla kucağınıza alın.

Yayın tarihi: 12.11.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.