Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DİŞ ETİ İLTİHABI ERKEN DOĞUM SEBEBİ OLABİLİR!

Diş eti iltihabı erken doğum sebebi olabilir!
11 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Ece Tatar Sıdal’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

02.04.2014 - 11:00 | Son Güncelleme:

Tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları erken doğum riski oluşturabiliyor.

Ağız ve diş bakımı her dönemde olduğu gibi hamilelikte de önem taşır. Diş Hekimi Ece Tatar Sıdal, bu dönemde gereken önemin verilmediği takdirde diş eti iltihaplarının erken doğum riski oluşturduğunun altını çizdi, hamilelikte ve öncesinde yapılması gereken diş tedavileri hakkında bilgiler verdi.

Diş eti rahatsızlıkları, özellikle hamilelik döneminde ciddi problemler oluşturur. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan kadınların hamilelik öncesinde gerekli diş tedavilerini tamamlamaları gerekir. Tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları, hamilelikte erken doğum riski oluşturur, 37. haftadan önce doğum gerçekleşebilir. 

Hamilelik sırasında diş eti iltihabı görülme sıklığı %50 ila %100 arsında değişir; yani her 10 hamileden en az 5’i diş eti iltihabı sorunu yaşar. Bu durumun esas nedeni kandaki hormon seviyesindeki artıştır. 

Hamilelikte diş tedavisi yapılmalı mı?

İdeal olan, hamilelik öncesi tüm ağız bakımının kontrol edilmesi ve gerekli tedavilerin yapılmasıdır. Hamilelikte meydana gelen diş eti iltihabı, ‘başlangıç periodontal tedavi’ birlikte kontrol altına alınabilir.

Başlangıç halindeki diş eti iltihabı problemleri anestezi ya da ilaç tedavisine gerek duyulmadan, yapılan işlemler ile çözülebilir. Ancak sorunlar ilerlemiş ve hastanın yemek yemesini engelliyorsa cerrahi müdahale yapmak veya ilaç kullanımı önerilebilir.

Hamilelikte lokal anestezik maddeler güvenle kullanılabilir fakat acil durumlar dışında tercih edilmez. Doktor kontrolü altında, hamilelik döneminde bazı antibiyotikler ve ağrı kesiciler kullanılabilir. 

Hamilelikte dental tedaviler için en güvenli zaman hangisidir?

Hamilelikte dolgu uygulaması her dönemde yapılabilir. Uzun süreli ve lokal anestezi uygulaması gerektiren tedaviler (diş çekimi, diş eti operasyonu vb.) 2.trimester döneminde, yani 3 - 6 aylar arasında güvenle yapılabilir. Hamilelik döneminde mümkün olduğunca hastadan radyografi almaktan kaçınmak gerekir. Ancak radyografi alınması zorunluysa, bunun için en doğru dönem 2. trimester yani 3-6 aylar arasıdır.

Yayın tarihi: 02.04.2014
11 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.