Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİNSİYET BELİRLEME TESTLERİ NEDEN TOPLATILDI?

Cinsiyet Belirleme Testleri Neden Toplatıldı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
22.02.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Yapılan açıklamadan ilginç notlar...

Sağlık Bakanlığı’nın talimatıyla toplatılan cinsiyet belirleme testleriyle ilgili açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Faruk Buyru, öncelikli nedenin anne ve bebek haklarını korumak olduğunu dile getirdi.

Prof. Dr. Buyru, yaptığı yazılı açıklamada, testlerin psikolojik etkilerine vurgu yaptı. Test aşamasında anne adayına herhangi bir zarar vermeyen bu testlerin, kimi zaman sonuçları itibarıyla kötü niyetle kullanılabileceğine işaret eden Buyru, açıklamada şu görüşlere yer verdi:

“Bebeğin cinsiyetinin istediği gibi olmadığını tahmin eden aileler, gebeliği sonlandırmaya kalkışabilirler. Bu tabii ki, doğacak çocuğun ve annenin hakları ve sağlığı açısından oldukça olumsuz sonuçlara neden olabilecek bir durum. O yüzden bu testlerin kullanılması çok doğru değil.

Bazı durumlarda cinsiyet tahliline gereksinim var. Örneğin; sadece erkeklerde görülen birtakım hastalıkları saptayabilirsiniz ve doğacak bebeğin kız olmasını isteyebilirsiniz. Ya da tam tersi, doğacak bebek kız olursa onda bir hastalık çıkacaktır. Bunu belirlemenin, yüzde yüz doğrulukla belirlemenin birtakım yöntemleri var. Doğacak çocuğun kromozom yapısını belirlersiniz.

Fetusun ve doğacak bebeğin sağlığı açısından olumsuzluk varsa ancak o zaman gebeliğin devam edip etmeyeceğine karar verirsiniz. Ama 'Cinsiyet benim istediğim gibi değil, iki tane kızım var, ben erkek çocuk istiyorum, o zaman bunu sonlandıralım' demek hiçbir şeyle bağdaşacak bir durum değil.”

AA

BEBEK CİNSİYETİ HESAPLAMA

Yayın tarihi: 22.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

alsın millet öğrensin kardeşim ne var bunda destekliyorum

ben bahsi geçen cinsiyet testini internet üzerinden aldım ve testi harfiyen yapmama rağmen yanlış sonuç aldım. test çok da sağlıklı sonuçlar vermiyor, annelerin dikkatine!

4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER