Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLERİN SÜT DİŞLERİ ANNE KARNINDA GELİŞİYOR

Bebeklerin Süt Dişleri Anne Karnında Gelişiyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bebeğinizin dişlerinin sağlıklı olması sizin elinizde.

Bebeğin süt dişleri anne karnında gelişmeye başlar. O nedenle anne karnında dişlerin gelişmiş ve sağlıklı olarak çıkmasını sağlamak için dikkat edilmesi gereken şeyler vardır.

Anne karnında hamilelik başladığı andan bir süre sonra bebeklerin dişleri oluşmaya başlar. embriyonun 6-7-8 haftaları arasında erken diş formları belirginleşmeye başlar 3-6 ay sıralarında ise artık dişlerde sertleşme görülür. Kalsifikasyon başlamıştır. İşte bu dönemde mutlaka annenin beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir.

Neler Tüketilmeli?

A, D, C, E vitaminleri içeren bazı besinler (süt ve süt ürünleri. Yeşil sebze meyveler, yumurta, balık vs vs) yenmeli doktorun söylediği gibi diyete dikkat edilmelidir. Dişlerin gelişimini sonuç olarak annenin beslenmesi etkileyecektir. Anne ne kadar iyi beslenir ve ne kadar dikkatli bir hamilelik geçirirse bebeklerin dişleri o kadar sağlıklı olur.

Annenin Sağlığı Bebeğin Dişlerini Doğrudan Etkiliyor

Annenin geçireceği bazı ateşli hastalıklar, yüksek dozda radyasyon ya da sigara gibi zarar veren kimyasallar ve sakıncalı ilaç kullanımı gibi durumlarda bebek genel sağlığı kötüleşebileceği gibi dişleri de sorunlu olur. O nedenle anne adaylarının mutlaka sağlıklı bir hamilelik geçirmeleri gerekmektedir.

Bebek doğduğunda ise ağzı tamamen sterildir. Ama çok kısa süre sonra ağzın belirli bir florası oluşur. Daha sonra bu flora ağızda sabitlenir.4-6 ay arasında ise yeni dişleri ağızda görülür.

Erkut Akçalı
Diş hekimi

Yayın tarihi: 15.09.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

annelerin bol bol süt ve ürünlerini tüketmesi gerek

31.03.2011 12:34:53 gülşah kaplan