Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ASTIM BEBEĞE GEÇER Mİ?

Astım Bebeğe Geçer mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
28.03.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Astımlı annelerden dünyaya gelen bebeklerin %20'sinde astım riski!

Astım, gebelikte en sık görülen sistemik kronik hastalıklardan biridir ve tüm hamilelerin %7'sinde görüldüğü bildiriliyor. Hayatı tehdit edecek şiddette astım atağı ise tüm gebelerin %2' sinde ortaya çıkıyor.

Hamilelerin %50’si Nefes Darlığı Yaşıyor

Normal gebelikte nefes darlığı sık görülür ve sıklıkla altta yatan bir kalp-akciğer hastalığı yoktur. Gebelerin %50'sinde nefes darlığı şikayeti vardır. Gebeliğin erken haftalarında (20haftadan önce) dahi solunum ihtiyacı artmış gibi hissedilir, bu durum 28-31. haftada tepe noktasına ulaşır. Şikayetler sıklıkla istirahatte görülür. Gebelikte akciğer fonksiyonları bozulmaz fakat solunum sistemi hastalıkları gebelikte daha ciddi seyredebilir. Tüm bu değişimler hamile kadınlarda daha kolay ve şiddetli solunum yetmezliği ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Astımlı Annenin Bebeğinde Astım Riski

Astım hastası anne adaylarının en büyük endişelerinden birisi bebeklerinde de bu hastalığın ortaya çıkma olasılığıdır. Yapılan araştırmalar astımlı annelerden dünyaya gelen bebeklerin %20'sinde bu hastalığın görüldüğünü ortaya koyuyor.

Ancak anne sütü ile besleme, alerjen faktörlerden kaçınma, bebeğin bulunduğu ortamda sigara içmeme gibi basit önlemler bu oranların azaltılmasında yardımcı olabilir.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Sevin Karalar

ANNE KARNINDA BEBEK GELİŞİMİ

Yayın tarihi: 28.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (14)

Merhaba benm kronık astımım var kızım suanda 18 aylık hala emzırıyorum .. Astım hastası olan anneler bebegını 2 yasına kadar emzırdıgı zaman astıma yakalanmadıgını duydum nekadar dogrudur.. tesekkerüler...

01.08.2013 17:12:02 nehir dogdu

sevin hanımı nette doktor için arastırma yaparken bu yazıyla dikkatimi çekmişti ozaman hamileydim ve astım hastasıydım alerjik sıkıntılarım vardı, doktor hanımın uyguladıgı tedavi ile suan kızımda bende gayet iyiyiz bu süreçte eşimde doktor hanımın teşvik etmesiyle ilaç tedavisi ve psikolojik destekle sigarayı bıraktı kızım dumansız bir evde büyüyor iyki bu yazıyı okumuşum iyki doktor hanımı tanımısım herşey için çok teşekkürler!

07.08.2011 00:17:54 gunseli aksu
14 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER