Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE ADAYLARI, ÇOK FAZLA AYAKTA KALMAYIN!

Anne adayları, çok fazla ayakta kalmayın!
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Nurettin Lüleci’nin YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Algoloji ve Ağrı Uzmanı Prof. Dr.
UZMANA SOR
 
 

17.12.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Hamilelikte bel ağrılarından korunmak için nelere dikkat edilmeli?

Hamilelik süresince anne adaylarının yaklaşık %60’ında bel ağrısı problemleri görülmektedir. Algoloji/ Ağrı Uzmanı Prof. Dr. Nurettin Lüleci, hamilelikteki bel ağrılarından korunmak için yapılacakları sıraladı.

Hamilelerde bel ağrıları genelde 15-18. haftalarda daha sık görülmekle beraber erken 9. haftada başlayan ağrılar da söz konusudur. Eğer hamilelik öncesi bel ağrıları varsa hamilelik esnasında bel problemleri kendisini daha erken dönemlerde hissettirebilir.

Hamilelik döneminde ağrı tedavileri bazı riskler taşımakla birlikte hastaların ağrı çekmelerinin de bir şekilde önüne geçmek gerekmektedir. Hamilelerin ağrıları kronik hale gelmiş ve beraberinde tansiyon yüksekliği, anksiyete ya da depresyon eşlik ediyorsa tedaviye dirençli bir süreç de oluşabilmektedir.

Hamilelerin ağrılarında bebeğe zarar vermeyecek yöntemler incelenmelidir. Ağrı kesicilerin çoğu düşük dozlarda tercih edilmeli ancak bazı ağrı kesicilerin kanama riski oluşturma potansiyeli açısından dikkatle verilmelerinde yarar vardır. Kimi ilaçların gebelerde emniyet marjı geniş olup tüm gebelik boyunca kullanılabilir. Romatizma ilacı olarak bilinen ağrı kesiciler de gebeliğin ilk dönemlerinde emniyetlidir ancak son 2-3 ayda kullanımlarına dikkat etmek gerekir. Hamilelik süresince opioid dediğimiz morfin ve benzeri ilaçlara nadiren gereksinim duyulmasına karşın eğer kullanmak gerekirse bu tür ilaçların gebelerde ve fetüs (bebek) üzerinde olumsuz bir etkilerine rastlanmamıştır. Kuru iğne ve benzeri ağrı tedavileri eğer gerekli ise öncelikle tercih edilmelidir.

Ağrıların önüne geçmek için bunlara dikkat!

Hamileliğin bizzat kendisi anatomik pozisyon değişikliklerine neden olduğundan basit ağrıların oluşması da kaçınılmazdır. Bu tür durumlar için önceden bazı tedbirler alınabilir. Oluşmuş ya da oluşacak ağrıları önlemek için;

 • Aşırı kilo almadan kaçının hamilelik için uygun bir diyet planı uygulayın.
 • Mecbur olmadıkça ağrı kesici kullanmayın, ısıtılmış sıcak pedler kullanabilirsiniz.
 • Özel tasarlanmış hamilelik ayakkabıları tercih edin.
 • Çok ayakta kalmayın, çok oturmayın, ağır kaldırmaktan uzak durun.
 • Doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli yapın.

Bu tedbirlere rağmen ağrılarınız sizi hala rahatsız ediyorsa bir ağrı uzmanına müracaat etmenizde yarar vardır. 

Yayın tarihi: 17.12.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.