Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AMNİYOSENTEZ KABUSUNUZ OLMASIN

Amniyosentez kabusunuz olmasın
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Filiz Ak’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Jinekolog Op. Dr.
 
 

01.04.2014 - 10:00 | Son Güncelleme:

Çoğu anne adayının korkulu rüyası olan bu test hangi durumlarda yapılır?

Amniyosentez, özellikle ileri yaş gebeliklerinde bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek amacıyla yapılan bir tanı testidir. Bu test çoğu anne adayının korkulu rüyasıdır aynı zamanda. Peki, amniyontez sanıldığı kadar korkulu mudur, nasıl ve kimlere uygulanır? Operatör Dr. Filiz Ak, bu testle ilgili tüm merak edilenleri aktardı.

Gebeliğin 16.haftasından itibaren uygulanabilen, genellikle kromozom anomalisi, metabolik hastalıkların belirlenmesi veya enfeksiyon hastalıklarının tanısının konulması için yapılan bir yöntemdir.

Nasıl uygulanır?

Ayrıntılı ultrason yapıldıktan sonra, anne adayının karın cildi temizlenir, ultrason eşliğinde bu amaçla yapılmış uzun ve ince bir iğne ile girilerek önce rahmin içine sonra da amniotik sıvının bulunduğu keseye girilir. Yaklaşık 20-30 cc. sıvı, enjektöre çekilir. Sonra tekrar ultrason ile kontrol edilerek, iğne çıkarılır ve işlem biter. Eğer ikiz gebelik varsa ve bebekler tek kese içindeyse mümkün olduğunca uzak iki noktadan iki ayrı sıvı alınarak işlem gerçekleştirilir. Bebekler farklı keselerde ise her bir keseden ultrason eşliğinde ayrı ayrı girilip örnek sıvı alınır. Aynı keseye tekrar girmemek için birinci işlemi takiben o keseye anne ve bebeğe zararı olmayan renkli bir boya verilerek bu sorun aşılmış olur. Alınan sıvı oda sıcaklığında olmak koşulu ile laboratuvara verilir. Sıvı miktarı, 16. haftadaki bir gebelikte tüm amniotik sıvının %10’u kadardır. Yaklaşık olarak bu miktar, 3 saat içinde sağlıklı bir gebelikte telafi edilerek yerine konulmaktadır.

Riskler

Ultrason olmadığı dönemlerde, enjektöre sıvı gelmemesi ve iğnenin pek çok defa çıkarılıp başka yerden girilmesine yol açabilmekteydi. Bu da enfeksiyon riskini artırmaktaydı ancak günümüzde bu risk minimuma inmiştir. %1 – 2 oranında su gelmesi şeklinde görülebilir fakat birkaç günde iyileşir. Eğer eşiyle RH uyuşmazlığı olan bir gebe söz konusu ise işlemden sonra anne adayına bir doz ‘Anti-D Gamma-Globulin’ uygulanır. Operasyondan sonra birkaç gün ağır işler yapılmamalı, cinsel ilişkiye girilmemelidir. Ateş çıkması, su gelmesi, kanama ve kokulu akıntı olması gibi durumlarda mutlaka doktora haber verilmelidir.

Hangi durumlarda ve kimlere yapılabilir?

Tekrarlayan düşüklerde,

Tarama testinde yüksek risk bulunmasında,

Ultrason ile muayenede bebekte anomali şüphesi olması ve saptanması durumunda,

Daha önce anomalili bebek doğurmuş olanlarda,

35 yaşın üstündeki gebeliklerde,

Karı koca akraba evliliği yapmışsa ve kalıtsal bir hastalık olduğu biliniyorsa,

X kromozomuna bağlı olarak geçen bir kalıtsal hastalık riski varsa cinsiyetin bilinmesi adına,

Bebeğin akciğerinin olgunlaşıp olgunlaşmadığını araştırmak için yapılabilir.

Özetle;

Alınan sıvı genetik analiz için laboratuvara gönderilir. Sayısal ve yapısal anomali araştırılır. İlk sonuçlar 24 saatte, güvenilir rapor ise 3 hafta sonra çıkar. Bir kromozom anomalisi saptanmışsa, laboratuvar raporda bunu bildirir ancak cinsiyet belirtilmesi ülkemizde yasaktır. Eğer tahlil sonucu normal çıkmışsa hata payı oldukça düşüktür. 

Yayın tarihi: 01.04.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.