Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

6 SORU İLE YENİ ANNE ADAYININ PSİKOLOJİSİ

6 soru ile yeni anne adayının psikolojisi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
13.06.2016 - 14:59 | Son Güncelleme:

Hamile bir kadın dünyayı nasıl görüyor? İçinde bulundukları psikoloji bebeği nasıl etkiliyor? Hamile bir kadının çevresindekiler ona nasıl destek olmalı? Hamilelik psikolojisi ile ilgili merak edilen tüm bu soruların yanıtlarını Klinik Psikolog Doç. Dr. Ayten Zara verdi.

AĞLAMA İSTEĞİ, HUZURSUZLUK, UYKUSUZLUK...

Hamile psikolojisi        

1. Hamile bir kadın dünyayı nasıl görür?

Ölüm gerçeğiyle temas ederler: Kadınlar hamile kaldığında ilk kez ölüm gerçeğiyle temas ederler. Yani bebeğini kaybetme ya da kendine bir şey olursa bebeğine ne olur düşünceleriyle iç içe yaşarlar. Bu kaygı bilinçli ya da bilinçdışı yollarla (mesela rüyalar gibi) sıkça dile gelir.

Duygusal gelişim gösterirler: Kadınlar ruhen değiştiren bir durumdur hamilelik. Bir diğeri de doğumdur. Her iki süreç de kadını duygusal ve düşünsel olarak çok geliştirir. Kadın, hamilelikle başlayan ve doğumla devam eden hızlı bir duygusal büyüme gösterir. Bu duygusal gelişim bazen kendi eşiyle arasında çatışmalara neden olan farklılıklar doğurur.

Kaygılı ve sorumlu hissedebilirler: Hamilelikte kadın, zihinsel olarak sürekli bebeğiyle, onun sağlıklı gelişimiyle meşguldür. Duygusal olarak bebeğin sağlığı, doğumu, bakımı ve hayatı nasıl etkileyeceğiyle ilgili kaygılı ve sorumlu hissedebilir.

Annelik hüznü yaşarlar: Ayrıca ağlama isteği, huzursuzluk, uykusuzluk, iştahsızlık, dikkat dağınıklığı belirtilerinin görüldüğü annelik hüznü hamilelik sürecinde başlayabilir ve doğumdan hemen sonraki ilk günlerde bir iki hafta yoğun olarak yaşanır ve geçici bir durumdur.

Yayın tarihi: 13.06.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.