Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SAÇ VE CİLT BAKIMINA DİKKAT EDİN!

Saç ve Cilt Bakımına Dikkat Edin!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hamilelikte hangi saç kimyasalları önerilmiyor. Diğer önerilmeyenler neler?

Hamileyken saçınızla çok uğraşmayın. Saç düzelticileri (Straightener) sodyum hidroksit ve bisülfit denilen kimyasallardan oluştukları için kullanılmaları tavsiye edilmemektedir.

Saçları düzleştirmek için hava, ısı ve press yolu ile yapılan uygulamalar daha güvenlidir. Perma gibi yöntemlerde ise kullanılan kimyasal maddeler saçlı deriden emilip kana karışabilir. Bunların kullanılması ile bebekte doğumsal sakatlık gelişmesi arasında ilişki saptanamamıştır fakat tamamen güvenilir olduğunu söyleyebilmek için de daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu yüzden doğum yapana kadar saçlarınızın doğal kalmasında fayda vardır.

Cilt Bakımı

Deodorant, şampuan, ve diğer cilt bakım ürünlerinin, bebek gelişimi üzerine zarar verici etkileri olup olmadığı üzerine yeterli bilimsel araştırma olmamakla beraber şimdiye kadar herhangi bir problem rapor edilmemiştir.

Cilt bakım kremleri, çatlaklarının oluşmasını azaltmak için kakao ve lanolin kremleri rahatlıkla kullanılabilir.

Hamilelik döneminde makyajın zararlı olup olmadığı da sıkça sorulan sorulardan biridir. Ancak bu konuda herhangi bir çalışma yapılmamış ve bugüne kadar makyajın hamilelik üzerinde olumsuz bir etkisi görülmemiştir.

Bebeğin gelişimindeki ilk üç ay çok önemlidir. Bu süre içindeki zararlar diğer aylara göre daha fazla olmaktadır. Kısa bir süre için daha dikkatli olmak hem bizim hem de bebeğimizin sağlığı açısından faydalı olacaktır.

Uz. Dr. Zerrin Baysal

HAFTA HAFTA GEBELİK BELİRTİLERİ

Yayın tarihi: 14.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.