Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HAMİLELİKTE GÜNEŞLENME

Hamilelikte Güneşlenme
2 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Seval Taşdemir’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Olmak Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr.
 
 

02.06.2014 - 00:00 | Son Güncelleme:

Gebelik sırasında hassaslaşan cilt, özellikle güneşlenirken bir koruma ve bakım istiyor.

Gebelik sırasında hassaslaşan cilt özel bir koruma ve bakım istiyor. Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucu faktörlü kremler kullanmanız iyi olacaktır. Güneş anne adaylarının cildinde lekelenmelere yol açarken, güneşsiz bronzluk sağlayan kremler ve solaryum da bebeğe zarar verebiliyor.

Yazın sağlıklı görünümünü cildine taşımak isteyen herkes bronzlaşmanın yollarını arayacak. Ancak anne adayları bu keyfi yaşarken hem kendilerini hem de bebeklerini düşünmeliler. Anne adaylarını güneş ışığına korumasız çıkmamalıdır.

Gebelik döneminde artan östrojen hormonu yaz aylarında güneşe maruz kalan anne adayının cildinde koyu lekelenmelere neden oldur. Özellikle alın bölgesinde, burun ve üst dudak çevresinde görülen bu lekelerin bazı kadınlarda doğumdan sonra bile kalıcı olabilir. Aşırı güneş ışığının sadece kozmetik açıdan değil, sağlık açısından da anne adayı ve bebeğine zarar verebilir.

Gebeler sabah 09.00 - 10.00 arasında ve akşam 16.00’dan sonra koruma faktörü 30 - 45 olan ürünler kullanarak güneşlenebilir. Ancak bu sırada bol sıvı almaya, aşırı sıcaktan etkilenmemeye özen göstermek de şart. Çünkü gerek solaryum sırasında gerekse güneşlenirken vücut ısısının yükselmesi, anne karnındaki bebeğe zarar verebiliyor.

Op. Dr. Seval Taşdemir
Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı

Yayın tarihi: 02.06.2014
2 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.