Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE GÖZ ALTI MORLUKLARI

Hamilelikte Göz Altı Morlukları
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Göz altı morluğu hiç yaşamamış bir kadında hamilelik sırasında göz altlarında morluklar ortaya çıkabilir.

Göz altı morluğu hiç yaşamamış bir kadında hamilelik sırasında göz altlarında morluklar ortaya çıkabilir. Hamilelikte ortaya çıkan morlukların esas nedenleri beslenme bozukluğu, yorgunluk ve hamilelikte artan hormonlardır.

Beslenme Bozukluğu

Günlük diyetimizde vitamin ve mineraller eksik olursa göz çevresinde morluklar ortaya çıkabilir.Özellikle hamilelik başlangıcında görülen mide bulantıları beslenme dengesini bozacağı için göz altı morluklarına yol açabilir.

Yorgunluk

Hamilelik müddetince uyku sorunlarına oldukça sık rastlamaktayız.Uykuya dalmada zorluk,uyku bölünmesi,eken uyanma gibi uyku sorunları hamilelikte artıyor.Yetersiz uyku cilt renginde solukluk yapmakta ve cilt altındaki damarlar ortaya çıktığı için göz altı morlukları izlenmektedir.

Hormonal Değişimler

Hamilelikte artan hormonlara bağlı olarak göz etrafında ve aynı zamanda alın ve yanaklarda kahverengi lekeler ortaya çıkabilir. Bu değişmeler saç rengi koyu ancak cilt rengi açık kadınlarda daha fazla görülüyor.

Göz Altı Morlukları Tedavisi

Koruyucu tedbir olarak hamilelik süresince en az 15 faktörlü güneş kremleri işe yarayacaktır. Yeterli beslenme sağlamak amacıyla multivitamin tabletleri faydalı olacaktır. Bunun yanında günde en az 3 defa göz çevresine soğuk kompres uygulaması yapıldığında kan damarları küçülecek ve morluklar azalacaktır.

Op. Dr.M.Erman Emre
Göz Hastalıkları Uzmanı

Yayın tarihi: 16.09.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.