Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GEBELİKTE KARIN ÇATLAKLARI VE ÖNLEME YOLLARI

Gebelikte karın çatlakları ve önleme yolları
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.07.2016 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bebeklerinin sağlığı ve rahat bir hamilelik geçirip geçirmeyecekleri düşüncesi anne adaylarının en çok endişelendiği konudur. Ancak hamilelik ikinci üç aylık döneme ulaştığında bu endişeler bir nebze azalır ve kozmetik konular daha fazla önem kazanmaya başlar. Bu konuların en başında gelen de kuşkusuz hamilelikte ortaya çıkan karın çatlaklarıdır. Dr. Alper Mumcu, karın çatlakları ile ilgili merak edilenleri anlatıyor.

Gebelik döneminde, hamilelik nedeniyle yaşanan hormonal değişimler nedeniyle ciltte bazı değişiklikler meydana gelebilir. Yüzde görülebilen renk değişimleri, avuç içlerinde kızarıklık ya da kaşıntılı deri döküntüleri gibi. Hemen hemen bütün hamile kadınlarda görülen bir diğer değişim de karnın ortasından geçen siyah bir çizginin ortaya çıkmasıdır. Ancak anne adaylarını en fazla rahatsız eden cilt değişikliği karında görülen cilt çatlaklarıdır.

Karın çatlakları neden oluşur?

çatlak

Ciltte ortaya çıkan pembe-beyaz renkli, yara izine benzeyen değişimlere "stria gravidarum" ya da "gebelik çatlakları" adı verilir. Tipik görüntüsü deride ufak ve fazla derin olmayan çöküntüler şeklindedir. Açık tenli kadınlarda pembemsi bir rengi olabilir. Esmer tenlilerde ise etrafındaki cilt bölümlerinden oldukça açık renkte, hatta gümüş rengindedir. Ciltte bulunan kollajen adı verilen maddenin ayrılmasından dolayı görülürler. Ağrılı değillerdir ancak hafif bir kaşıntıya yol açabilirler. Hem mekanik gerilmeye bağlı olarak hem de hormonal nedenler ile ortaya çıkabilirler. Sıklıkla karnın alt bölümlerinde görülmekle birlikte kalçalarda, uyluklarda, memelerde ve hatta kollarda bile görülebilirler.

Yayın tarihi: 07.07.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.