Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLEYKEN TEKRAR HAMİLE KALINIR MI?

Hamileyken tekrar hamile kalınır mı?
176 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Gökçen Erdoğan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Gizli Kapaklı Şeyler Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Cinsel Terapist
 
 

07.01.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bildiğimiz gibi hamile olan bir kadının tekrar hamile kalabilmesi mümkün değil. Ancak bazen doktorların “imkansız” dediği bazı şeyler yaşandığında insan “acaba ben de aynı durumu yaşar mıyım?” diye düşünmeden edemiyor.

Geçtiğimiz aylarda bir televizyon programında hamileyken tekrar hamile kalan bir anne adayının öyküsünü dinledik. Daha önce dünyadan birkaç örneğini duyduğumuz bu olay Türkiye'de ilk defa yaşanıyor.

Bir kadının hamileyken yeniden hamile kalma durumuna tıpta “Superfoetation” adı veriliyor. Dünyada 12. kişi ve Türkiye tarihinde bir ilk olarak yaşanan bu olayın kahramanı Sevinç Çelik, 6 Ekim’de Poyraz ve Ayaz bebekler sezaryenle sağlıklı olarak dünyaya geldi.

Biz de Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan’a hamileyken tekrar hamile kalmanın mümkün olup olmadığını sorduk.

NORMALDE GEBELİK SONLANMADAN YENİ BİR GEBELİK OLUŞMAZ

hamilelik

Normalde gebelik üzerine, yani o gebelik sonlanmadan yeni bir gebelik oluşmaz. Sebebi ise kadınların her ay bir yumurta gelişimine uygun anatomide olmalarıdır. Gebelik oluştuktan sonra yumurtalıklar aktivasyonu duraklatır, bu nedenle gebelik oluşumu da doğum sonrasına dek mümkün değildir. Ancak literatürde çok nadir olarak bu tür gebelikler bildirilmektedir.

NADİR YAŞANAN BU DURUM NASIL GERÇEKLEŞİYOR?

Bu durum tıpta iki şekilde açıklanır: Birincisi çok nadiren aynı ay iki yumurtanın gelişmesi ve bir tanesinin daha sonra döllenmesi (süperfekundasyon), ikincisi ise kadın gebe kaldıktan sonraki aylarda başka bir yumurta ile döllenme olmasıdır. (süperfetasyon). Yani tıp, normal şartlarda bunun imkansız olduğunu söylerken milyonda bir ihtimalle gerçekleşmiş gebelik üstü gebelikler vardır. 

Yayın tarihi: 07.01.2018
176 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

merhababen de 1 hafta arayla hamile kaldım 1982 yılında.Londra yaşıyordum o zaman..23-24 haftalıkken kanamayla hastaneye kaldırığımda tespit edildi.çok ihtimamlı bakıldım.32 haftalıkken sezaryenle alındı.600 gr.ve 1430 gr 2 erkek bebek..Londradaki hastane seferber oldu ama maalesef küçüğüm 1 hafta dayanabildi..o zaman hastane yetkilileri beni tıpta 4.vakasınız diye kaydetmişlerdi.

20.05.2015 09:51:57 ferda seylam

hayvanlarda dahi erkek olan geç doğar. Normal tek hamilelikte yani kız ile erkek arasında 10 gün fark olur ve bu biraz farklı olmuş ama daha sonra hamile kalmış olsaydı kadın tekrar yumurtluyana kadar yaklaşık 30 gün geçmesi gerekirdi.

09.11.2014 13:22:56 hasan soysal
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER