Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE KOCANIZ CİNSEL İSTEKSİZLİK Mİ YAŞIYOR?

Hamilelikte Kocanız Cinsel İsteksizlik mi Yaşıyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Erkekler, çeşitli kaygılardan dolayı bu dönemde cinsel isteksizlik yaşayabilir.

Erkekler, çeşitli kaygılardan dolayı bu dönemde cinsel isteksizlik yaşayabilir. Bebeğin varlığı, çok erken hamilelik dönemlerinde bile, cinsel birliktelikte yalnız olunmadığı, bir üçüncü bireyin varlığı düşüncesiyle kocanızın cinsel arzularını azaltabilir.

Hamilelik haberinin alındığı ilk günden itibaren gelişmeye başlayan “Anne-baba” kimliği, cinsel yönde de kendini gösterir. Çoğu zaman kişi, kendi anne ve babasının cinsel bir hayatı olabileceğini kabul edemez ve bunun fikrini bile aklına getirmek istemez. Anne ve baba kimliğini yaşamaya başladığınız andan itibaren, cinsellik de boyut değiştirmeye başlamakta ve çocuğun bulunduğu bir ortamda, cinsel bir deneyimin düşüncesi bile rahatsız edici olmaktadır.

Kocanızda size yönelik cinsel isteği azaltan en önemli faktör, ilişkinin özellikle penisin rahim üzerinde yaratacağı travmanın, bebeğe zarar vereceği düşüncesidir. Bu nedenle seks denemesi, çoğu zaman eşinizin endişesi ve kendini kontrolü ile tatsızlaşır.

Hamilelikte mutlaka seks yapılması gerektiği düşüncesi ve sizin fiziksel yapınızdaki değişiklikler nedeni ile eşinize artık çekici gelmediğinizi düşünmeniz, seksi, zevk için yaşanan bir paylaşımdan çok, yapılması gerekli bir görev haline getirir. Eşiniz sizi hala çekici bulduğunu kanıtlamak için seksi, “yapmak zorunda kaldığı bir işlev” olarak hissedebilir.

Sorunu Nasıl Aşacaksınız?

Eğer sizde veya eşinizde cinsel istek artmış, diğerinde azalmış ise o zaman problemlerin ortaya çıkması muhtemeldir. Cinsel isteksizlik ile karşılaşan bir çiftin, bu düşüncelerini birbirleri ile paylaşmaları, sorunu çözecek en önemli anahtardır. Seksin mutlaka cinsel birleşme ile sonuçlanması gerekmediğini, dokunma, sarılma, okşama ve sevgi sözcüklerine de ihtiyaç duyduğunu unutmayın.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Dr. Kayhan Yakın

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

böyle bi durumla karşılaşmadık cok şükür ama sabır ve destekle atlatılacak bi süreç bence

22.03.2011 09:04:20 gülşah kaplan

bence böle bir durumda doktor kontrolü çok önemli

20.03.2011 18:19:05 leyla altun