Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

HAMİLELİKTE CİNSELLİKTEN KORKMAYIN

Hamilelikte cinsellikten korkmayın
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Nevra Topalismailoğlu’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr
 
 

15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Çoğumuz hamilelikte cinsel ilişkiye girmekten korkarız. Acaba bebeğim rahatsız olur mu? Ona zarar verir miyim?

Çoğumuz hamilelikte cinsel ilişkiye girmekten korkarız. Acaba bebeğim rahatsız olur mu? Ona zarar verir miyim? gibi sorular aklımızdan bir an olsun çıkmaz.

Hamilelik ile birlikte birçok fizyolojik, psikolojik değişim olmakta ve bu değişimler çiftlerin genel sağlığını ve cinsel sağlıklarını olumsuz etkileyebilmektedir. Hamilelikte sürekli yüksek seviyede bulunan estrojen ve progesteron ile ilk aylarda çok yükselen fakat gebelik ilerledikçe belli düzeyde kalan HCG hormonu bu fiziksel değişimlerde önemli rol oynamaktadır.

Hamilelikte yaşanan tüm bu değişimler kadında yorgunluk, halsizlik, uyku bozuklukları gibi genel sağlık problemlerini de beraberinde getirmektedir. Oluşan bu gebelik değişikliklerinden en çok etkilenen de seks hayatıdır. Bazı gebeler yoğun orgazm yaşar iken bazıları da korkudan cinsel yaşamlarına ara verirler.

HAMİLELİKTE SEKS POZİSYONLARI

Çiftler Hamilelikte Cinsellikten Niye Korkarlar?

Gebelikte cinsel ilişkinin potansiyel zararları olarak kadının orgazmının rahim kasılmalarını başlatabilmesi, erkek spermindeki prostaglandinlerin uterus üzerindeki gevşetici (erken doğum tehlikesi) etkisi, cinsel yolla bulaşan hastalık riskini artırması, cinsel ilişkinin ve seksin yaratacağı bebek üzerindeki mekanik stres öne sürülmektedir.

Cinsellik Hamileliği Olumsuz Etkiler mi?

Yapılan çalışmalarda cinsel ilişki ile hamileliğin olumsuz etkilenmesi arasında bir ilişki gösterilememiştir. Hamilelikte cinsel ilişki; çiftlerin uyumunu ve duygusal bağlarını güçlendirir, kadının kendine güven duygusunu artırır, evlilik ilişkisinin devamında rol oynar ve cinsel hayatın devamlılığı için gereklidir.

Gebelikte Orgazm Problemi Olur mu? Cinsel İstek ve Arzu Nasıldır?

Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte cinsel istekte, ilişki sıklığında, orgazm ve cinsel tatmin fonksiyonlarında genel olarak azalma oluşabilir. Hamileliğin erken dönemlerindeki genital bölgenizde kanlanma artışı nedeniyle, rahim ve rahim ağzınızda yumuşama oluşur. Vajinada renk değişikliği, dış genital organlarında büyüme ve artmış vajinal akıntı görülür.

Hamileliğin ilk aylarında cinsel istek ve arzularda belirgin bir artış görülür, ancak devamlılık göstermez. Hamilelikte orgazm değişkenlik gösterirken, cinsel tatminde de genel olarak azalma görülmektedir.

Hamilelik sırasındaki cinsel ilişkide orgazm yaşanması, anne karnındaki bebeğinizi olumsuz etkilemez. Tam aksine bebeğinizin hareketlerinin bu esnada arttığı ve kalp atışlarında da olumlu değişiklikler olduğu NST çekimlerinden bilinmektedir.

Güvenli Bir Seks için Hamilelikte Önerilen Pozisyonlar

Hamilelikte yaşadığınız cinsel ilişkide, değişik pozisyonları denemeniz, hamilelik dönemi boyunca faydalı olabilir. Hamilelikte güvenli seks için, daha çok gebenin üstte veya yanda olduğu pozisyonları tercih etmelisi tavsiye edilir, çünkü bu pozisyonlarla gebe hareketlerine rahatlıkla yön verebilmektedir.

Unutmamak gerekir ki, hamilelik hormonlarının etkisiyle vajina salgısında artış olur ve ödem meydana gelir. Bunların sonucunda gebe ilişki sırasında ağrı hissedebilmektedir.

Kadın Hast. Ve Doğum Uzmanı
Op.Dr.Nevra Topalismailoğlu 

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

korkularım her seferinde depresiyor buna engel olamıyorum

31.03.2011 17:55:18 leyla altun