Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUM SONRASI CİNSEL HAYAT

Doğum Sonrası Cinsel Hayat
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Doğum sonrası günlük hayatınız gibi cinsel hayatınızda da yeni duruma alışma süreci yaşayabilirsiniz.

Doğum sonrası günlük hayatınız gibi cinsel hayatınızda da yeni duruma alışma süreci yaşayabilirsiniz.

Bir anne olarak ilginizin tamamen bebeğe yönelmesi ve kendinizi ihmal etmeniz, kocanızın size olan ilgisini kaybetmesine neden olabilir.

Eşiniz İlk Adımı Sizden Bekliyor

Erkekler doğum sonrası cinsel hayatları konusunda genellikle endişeli olurlar. “Ne zaman nasıl davranmalıyım? Eşimin tepkisi ne olur?” gibi sorular akıllarını kurcalarken aslında ilk yaklaşımı da kadından beklerler.

Kadın hazır olduğunda zaten her şey normal olarak gelişir ve bir sorun yaşanmaz. Ancak bu geçişin olmadığı ve cinsel isteksizliğin devam ettiği durumlarda mutlaka uzmanlardan yardım alınmalıdır. Eğer ağrılı bir cinsel ilişki ya da vajinal kuruluk gibi bir durum söz konusuysa, sorunun türüne bağlı olarak hem bir kadın doğum uzmanının hem de bir psikoloğun aynı anda devreye girmesi, birlikte bir tedavi ve terapi programı oluşturmaları gerekebilir.

Anne Tekrardan Cinselliğe Nasıl Yaklaşır?

Uzayan cinsel isteksizlik ciddiye alınması gereken bir durumdur. Nedenleri doğru saptayıp gerekli tedaviye başlamazsanız sorun kronikleşebilir ve çözümü zorlaşır. Hamilelik ve doğum nedeniyle cinsel yaşamdan uzak kaldıysanız, bir psikoloğun da yardımıyla kendinize ait zamanlar oluşturmalı ve baş başa kalabilmek için fırsatlar yaratmalısınız. Bu konuda aile yakınlarının desteğini almak önemlidir.

Hafta sonları bebeğin bakımını üstlenebilecek aile büyükleri, bu geçiş dönemini kolaylaştırabilirler. Gün içinde annenin dinlenmesini sağlamak, ev işlerinde yardımcı olacak kişilerin katkısı, annenin yükünü hafifletecek pratik yöntemlerdir.

Unutmayın! Siz anne ve baba olmanın yanında önce kadın ve erkek olarak belli rollere sahipsiniz. Bu rollerin gereği ise, sağlıklı bir cinsel hayat sürdürmektir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Dr. Kayhan Yakın

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

gercektende zor bi süreç ama anneliğe de cok kaptırmamak gerek bence öncellikle bi eşsiniz kadınsınız bunu asla unutmayın

22.03.2011 09:05:25 gülşah kaplan