Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

CİNSELLİĞİ ERTELEMEYİN!

Cinselliği Ertelemeyin!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Hamilelikle birlikte eşlerin cinsel hayatlarının düşüşe geçtiği bir gerçektir.

Hamilelikle birlikte eşlerin cinsel hayatlarının düşüşe geçtiği bir gerçektir. Bunun sebebi çiftlerin birbirinden uzaklaşması değildir.

Hatta birçok erkek hamile olan eşini belkide olduğundan daha cazibeli bulur ve bazı kadınların cinsel istekleri daha da artabilmektedir.

Peki cinsel hayatın etkilenme nedeni gerçekte nedir?

Bazen çiftler bebeğe zarar gelecek düşüncesi ile cinsel hayatlarını durdurmaya ya da ilişkilerinde cinselliği unutmaya mı gidebilirler.

Peki bu durumda ne yapmak gerekir?

Cinselliği Ertelemeyin!

Cinsellik, çiftlerin yaşaması gereken bir olgudur. Ne kadar bu eskisinden farkı olacak olsa da, cinselliği ertelemek doğru değil.

Çiftler, cinsel ilişki sırasında rahim ağzının kolay açılabileceğini, düşük yaşanacağını, erken doğum gerçekleşeceğini ve tabii ki bebeğe zarar geleceğini düşündükleri durumlardan uzak duruyorlar. Fakat uzmanlar cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermeyeceğini vurgulamaktadır. Bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır.

Bazı gebeliklerde cinsel ilişkiye ara verilip verilmeyeceği doktor tarafından belirtilmektedir. Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir.

Hamilelikte Seks Farklı mı?

Birçok kadın, hamilelikte seksin çok farklı olduğunu söylemekte. Bazısı çok memnun edici, bazısı ise en az derecede memnun edici olduğunu düşünmektedir. Kadınlar bu zamanlarda daha duygusal bir döneme girdiklerinden, duygularını kontrol edemediklerinden, vücut hatlarının değişikliklerinden, seksi hissetmeyi unuttuklarından, rahat hissedemediklerinden, uykusuzluklarından ve daha birçok sebepten dolayı cinsel hayatı negatif etkilemektedirler.

Çiftler, cinsel hayatlarında yaşayabilecekleri sorunların doğum sonrasında da devam edebilineceği düşünrek önlemler almalıdırlar. Çiftler bu dönemde birbirleri ile hatta doktorları eşliğinde çekinmeden bu konuları paylaşmalıdırlar. Birbirlerine ne hissettiklerini, ihtiyaçlarını ve düşüncelerini ifade etmeliler. Özellikle hamileliğin son dönemine girildiğinde imkansızlaşacak olan cinsel hayat için farklı yöntemler geliştirmelidirler.

HAFTA HAFTA HAMİLELİK

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

bende hiç sorun yaşamadım gayette güzel bi dönem yaşadım böylece

22.03.2011 09:21:19 gülşah kaplan

::))ben hamileyken hiç problem yaşamadım.ve ertelemedim..iyide etmişim..daha mutlu ve pozitif bir hamilelik yaşadım::))))

19.03.2011 14:57:12 sevgi şeker