Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KUTLAMALARDA ALKOLDEN UZAK DURUN

Kutlamalarda Alkolden Uzak Durun
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
27.12.2010 - 12:40 | Son Güncelleme:

Hamilelikte alınan alkol, bebeğin beynindeki hücreleri öldürüyor.

Hamile kadınların çok az alkol almalarının bile, doğacak bebeğin beynindeki microglial hücreleri öldürdüğü ortaya çıktı.

Merkezi sinir sisteminin ara dokularını oluşturan, sinir hücresi olmayan microglial hücrelerin, alkole karşı beyindeki en hassas hücreler olduğu belirtildi.

Çok az miktarda alkolün dahi, ana rahmindeki bebeğin microglial hücrelerinin çoğalma ve gelişmesini önlediği bildirildi. UAMS Tıp Okulu’nda yapılan araştırmada, microglial hücrelerin alkolden etkilenmemesi için yeni bir yol bulunduğu ve üzerinde çalışıldığı belirtildi.

Uzmanlar, microglial hücrelerin beyin fonksiyonu için çok önemli olduğunu vurguladılar. Amerikan Hücre Biyolojisi Genel Kurulu'nda açıklanan bilimsel raporda, yeni bir kimyasal madde ile alkolün microglial hücreler üzerindeki etkisinin bloke edilebileceği bildirildi. Kimyasal maddenin, alkolün microglial hücreler üzerindeki toksin etkisini azaltabileceği düşünülüyor. Uzmanlar, hamile kadınların kesinlikle alkolden uzak durmalarını salık veriyor. 

Yayın tarihi: 27.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.