Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KAFEİN GEBELİK OLUŞUMUNU ETKİLER Mİ?

Kafein gebelik oluşumunu etkiler mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sevtap Hamdemir Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı – Perinatolog Prof. Dr.
 
 

Çoğu anne adayının kahve tüketimi konusunda hassas olduğunu dile getiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı-Perinatolog Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç, gebelik döneminde kahve tüketiminin azaltılması gerektiğini belirtiyor.

Kahve seven anneler için kafein tüketimi çok önemlidir. Bazı insanlar için vazgeçilmez olan kafein, gebelik döneminde azaltılmak durumundadır. Kafein tüketimi sizi uykusuz bırakan, stresle daha kolay baş etmenizi ve mutluluk hormonu salgılamasını arttıran bir maddedir. Kafein tüketimi gebelikte nasıl sınırlandırılıyor veya bırakılıyor ise gebelik düşünüldüğü zaman da sınırlandırılmalıdır. Gebe kalmak isteyen bayanlar ve gebeler kafein tüketimini ya tamamen bırakmalı ya da günde bir fincanla sınırlandırılmalıdır. Anne adayları bu sınırlamayı yapmak durumundadır.

KAFEİN TÜKETİMİNİ AZALTIN

Kafein hemen hemen herkesin çok sevdiği ve kolay kolay bırakamayacağı bir maddedir. Kafein mutluluk hormonu salgılanmasını arttırır ve stresle kolay baş etmeyi sağlar. Bunun için kolay vazgeçilmez. Fakat gebe kalmayı istiyorsanız ve gebeliğinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız bu maddenin tüketimini azaltmalısınız. Kafein tam olarak gebeliğe engel teşkil etmemiş olsa da gebelik oluşumunu zorlaştırır. Anne olmak isteyen kadınlarınca, gebe kadınlarında kahveden tam olarak vazgeçmelerini istemiyoruz fakat kahvenin azaltılması ve sınırlandırılmasını istiyoruz.

BİR FİNCANA DÜŞÜRÜN 

İnsanların çok sevdiği bir madde olan kafein bazı hastalıklara neden olmasına rağmen, tüketimi oldukça fazladır. Anne adayları gebe kaldıktan sonra da, gebe kalmayı düşündükleri zamanda bir sınırlama yapmak durumundadır. Kahve tüketimini birden azaltmanızı da beklemiyoruz, zamanla azar azar tüketmeniz zorlanmadan azaltmanızı sağlayacaktır. Anne adayları kahveyi azalta azalta günde 1 fincana düşürmelilerdir. Kahve akıllarına geldiğinde başka bir içeceğe yönelmeleri yine onlara kafeinden uzak durmaları konusunda yardımcı olacaktır. Kafein kalp hastalıklarının nedenlerinde de bulunmaktadır, bunun için kafein tüketiminin fazla olması doğru değildir.

Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 17.05.2017
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
  
Bir yastıkta kocamakyeniCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Bir yastıkta kocamak

En ufak tartışmada yataktan giden kişilerden misiniz yoksa yaşanan tüm zorluklara, kavgalara rağmen yatakta kalıp beraber uyumaya çalışanlardan mı? Devamı >
Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mavi yumurta diğer yumurtalardan daha mı faydalı?

Mavi yumurta nedir? Mavi yumurtanın diğer yumurtalardan farkı nedir? Mavi yumurtanın faydaları nelerdir?Devamı >
Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Sivilceli cilde nasıl makyaj yapılır?

Sivilceleri sıkmak ve kaşımak cilde kalıcı hasar verir. Sivilce oluşumunu önlemek için tüketilen besinleri de gözden geçirmek gerekir. Çikolata, dondurma, şekerleme gibi yiyicekler sivilce oluşumunu hızlandırır.Devamı >
Doğum kilolarını böyle verin!Sağlam Kafa Sağlam VücutAyfer Sağlam

Doğum kilolarını böyle verin!

Doğum sonrası kilolarından kurtulmak isteyen anneler, çocuğu ile spor yapmak isteyen anneler ‘Puset egzersizleri’ tam sizin için.Devamı >